Upiór z Rybnicy Leśnej, czyli fascynująca podróż z dreszczykiem w Górach Kamiennych

grafywpodrozy.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: Upiór z Rybnicy Leśnej


Upiór z Rybnicy Leśnej pojawił się na naszej drodze, kiedy zwiedzaliśmy okolice Głuszycy, klimatycznego miasta położonego na granicy Gór Kamiennych i Sowich w województwie dolnośląskim. Lubimy legendy i często je opisujemy w naszych relacjach, ale tym razem kryje się za tym coś więcej. Ta historia nie jest zwykłą legendą, ale pochodzi z oficjalnych urzędowych akt zgromadzonych na Zamku Książ. Odbyliśmy fascynująca podróż do miejsca, gdzie rozegrały się te dramatyczne wydarzenia. Podziwialiśmy ruiny Domu Upiora z Rybnicy Leśnej i zabytkowy drewniany kościół w Rybnicy Leśnej.

Spis treści

  • Gdzie znajduje się Rybnica Leśna
  • Akta zgromadzone na Zamku Książ
  • Upiór w Rybnicy, czyli tragiczna historia Georga Eichnera
  • Ruiny domu Georga Eichnera – Dom Upiora z Rybnicy Leśnej
  • Kołek osinowy i skuteczna rozprawa z upiorem
  • Drewniany kościół św, Jadwigi z przełomu XVI i XVII wieku
  • Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Drewniany kościół w Rybnicy Leśnej

Gdzie znajduje się Rybnica Leśna

Rybnica Leśna (niem. Reimswaldau) – to duża wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, położona w odległości 8 km od Głuszycy i 12 km od Wałbrzycha. W pobliżu Rybnicy Leśnej przebiega droga krajowa nr 35. Ostatni odcinek pojedziecie po wyjątkowo krętej i malowniczej drodze lokalnej. Jesteśmy przecież w Górach Kamiennych.

Ruiny domu – Wampir z Rybnicy Leśnej

Akta zgromadzone na Zamku Książ

Przez wieki na Zamku Książ zgromadzono olbrzymie ilości akt. Znamy przecież niemiecką dokładność i porządek. Archiwum Hochbergów dotyczy lat 1509-1943 i w dobrym stanie przetrwało II wojnę światową. Po 1945 roku wszystkie akta z Zamku Książ zostały przewiezione do Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Jeden z historyków dotarł do teczki z dokumentami o dziwnych wydarzeniach z roku 1709, które rozegrały się w małej Rybnicy, a w zasadzie w Reimswaldau.

Zamek Książ – Wampir z Rybnicy Leśnej

Upiór w Rybnicy, czyli tragiczna historia Georga Eichnera

Georg Eichner, jeden z mieszkańców wsi prowadził spokojne życie i wyróżnił się jedynie zmianą wyzwania z katolickiego na protestanckie. niedługo po tym bulwersującym dla mieszkańców zmianie, biedny Georg Eichner zmarł. To był początek roku 1709, ale gwałtownie powrócił z zaświatów w postaci upiora. Potrafił przybrać postać czarnego wilka i czarnej wiewiórki. Straszył mieszkańców, ale na tym się nie kończyło. Zabijał rolnikom zwierzęta i napastował samotne kobiety. Sołtys postanowił działać i poprosił hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga z Zamku Książ na zgodę na ekshumację.

Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg

Ruiny domu Georga Eichnera

Kiedy poznaliśmy tę niesamowitą historię, postanowiliśmy od razu ruszyć w teren. Tym bardziej iż do naszych czasów zachowały się ruiny domu upiora. Czy to przypadek, iż dom położony na atrakcyjnej działce blisko kościoła przez kolejne wieki pozostał opuszczony? W takie przypadki nie wierzymy. Z domu Georga Eichnera zachowały się resztki ścian. W podmurówce znajduje się wielka czarna dziura prowadząca do piwnicy. Choć było południe, nie mieliśmy odwagi zajrzeć do środka. Cały teren porastają gęste krzaki i liczne drzewa. choćby śmieci jest tu mało, co pokazuje, iż nikt nie ma odwagi zaglądać w to ponure miejsce. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją Domu Upiora z Rybnicy Leśnej.

Dom Upiora z Rybnicy Leśnej

Kołek osinowy i skuteczna rozprawa z upiorem – historia upiora z Rybnicy Leśnej

Dokończymy teraz opowieść opisaną w oficjalnych aktach znajdujących się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Hrabia Konrad Ernst Maksymilian von Hochberg właściciel tych ziem i Zamku Książ w czerwcu w roku 1709 pojawił się na cmentarzu w Rybnicy Leśnej wraz z doświadczonym egzorcystą z Głuszycy i przystąpili do zbadania trumny ze zwłokami Georga Eichnera. O dziwo, małżonka zmarłego pod naporem opinii mieszkańców zgodziła się na ekshumację. Egzorcysta, który pracował także jako grabarz, stwierdził normalny stan zwłok. Jego niepokój wzbudził dobry stan serca, wątroby, jelit i lewego kolana. Te organy wyglądały jak u żywych.

Werdykt mógł być tylko jeden – tu mamy do czynienia z siłami zła. Zwłoki domniemanego upiora pochowano na starym nieczynnym cmentarzu daleko od wsi. Po tym wydarzeniu przez kilka dni był spokój, ale niedługo upiór ponownie zaczął grasować. Zirytowany hrabia wysłał do wsi o strażników, którzy przez cały dzień i noc pilnowali grobu i domu upiora. Ich zeznania przekonały hrabiego, iż trzeba działać bardziej radykalnie. W aktach znajdują się zeznania strażników o upiornych odgłosach i olbrzymim czarnym ptaku krążącym nad wsią.

Do akcji wkroczył proboszcz z Boguszowa i Generalny Wikariat z Wrocławia. We wrześniu ponownie wykopano ciało Georga Eichnera. Upiorowi odcięto głowę, serce przekłuto osikowym kołkiem, a zwłoki spalono. Upiór został skutecznie odesłany w zaświaty, ponieważ od tej pory nic nie zakłócało życia mieszkańców Rybnicy Leśnej.

Ruiny domu Georga Eichnera – Wampir z Rybnicy Leśnej

Drewniany kościół w Rybnicy Leśnej z przełomu XVI i XVII wieku

Kościół św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej pamięta makabryczne wydarzenia, które opisaliśmy. To na cmentarzu obok tego kościoła został pochowany Georg Eichner, posądzony o bycie upiorem. Kościół zbudowano prawdopodobnie ok. 1600 roku jako kościół ewangelicki. W roku 1654 został przejęty przez katolików. Jest to drewniana, jednonawowa konstrukcja postawiona na kamiennej podmurówce, po poprzednim kościele. Wnętrze świątyni ozdobione jest późnorenesansową polichromią o wzorach geometrycznych i roślinnych. Obok kościoła znajduje się drewniana brama z dzwonnicą z wysmukłym ośmiobocznym hełmem z roku 1608. Niestety kościół nie udało nam się wejść do wnętrza. Jeszcze tu wrócimy.

Drewniany kościół w Rybnicy Leśnej

Podczas zwiedzania Rybnicy Leśnej i poznawania historii upiora korzystaliśmy z doskonałego kempingu Stawy Marcowe w Głuszycy. jeżeli korzystacie z kampera albo lubicie noclegi pod namiotem, to bardzo polecamy ten kemping.

Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas

  • Muchołapka w Ludwikowicach Kłodzkich – zwiedzanie, historia, ceny biletów
  • Wieża widokowa na Górze Świętej Anny (647 m n.p.m.) – piękny punkt widokowy na Wzgórzach Włodzickich
  • Nazistowskie mauzoleum w Wałbrzychu (Schlesier Ehrenmal)
  • Podziemia Zamku Książ
  • Czerwona Skała – fascynująca formacja skalna w dawnym kamieniołomie we wsi Golińsk
Drewniany kościół w Rybnicy Leśnej

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału