Urszula Chowaniec staje po drugiej stronie kultury diety. Mówi o "gubości bez przepraszania"

wizaz.pl 1 dzień temu

Urszula Chowaniec, znana w sieci jako Galantalala otrzymała nominację w plebiscycie „Jestem sobą” w kategorii „cielesność”. Mówienie głośno o sylwetce, bez przepraszania za swoje ciało to dziś coś więcej niż hasło. To akt miłości do siebie. Urszula i jej współtwórczynie mówią nie tylko o ciałach posiadających różne kształty, one zmieniają całą narrację i otwierają oczy społeczeństwu na prawdziwe problemy oraz piękno różnorodności.

Urszula Chowaniec, czyli kobieta, która rozbraja stereotypy

Kim jest @galantalala? To osoba, która nie boi się mówić, jak jest o "grubym ciele", o systemowej dyskryminacji i o codziennych wyzwaniach w tematyce cielesności w Polsce. Wraz z zespołem stworzyła pierwszy w kraju podcast, który pokazuje życie w całej jego złożoności, czyli bez lukru, ale też bez negatywnego osądu. Podcast, który stał się platformą dla głosów często pomijanych, a przy tym ogromnym krokiem w stronę normalizacji i akceptacji ciała takim, jakie jest.

Wiecie, co jest absolutnie epickie? To, iż Urszula i jej ekipa wymyśliły słowo „grubancypacja”. Połączenie słów „gruby” i „emancypacja” to nie tylko termin, to już przestrzeń, a choćby ruch, w którym kobiety czują się swobodnie i bezpiecznie. Grubancypacja to walka o akceptację, równość i prawo do bycia sobą bez ciągłego przepraszania za własne ciało. To wykrzyczenie światu, iż każda osoba zasługuje na szacunek, bez względu na rozmiar.

Podcast Urszuli to nie tylko rozmowy o cielesności. To wyjątkowy projekt, który otwarcie mówi o fatfobii, systemowej nienawiści i uprzedzeniach wobec ciała. To podcast, który nie pyta o pozwolenie na mówienie, bo przecież każdy ma prawo do swojej historii i swojego ciała.

Ale Urszula nie poprzestała na mówieniu. Wraz z innymi aktywistkami zainicjowały grupę Vingardium Grubiosa i m.in. akcję o fatfobii w gabinetach lekarskich. Ta akcja to konkretne działanie przeciwko przemocy, jakiej doświadczają osoby grube podczas wizyt u lekarzy.

Nominacja Urszuli Chowaniec to nie tylko docenienie jednej osoby. To ukłon w stronę całej społeczności osób borykających się z osądem i szufladkowaniem ze względu na rozmiar. Społeczności, która przez lata była marginalizowana i niewidoczna. To dowód, iż w Polsce rośnie świadomość, jak ważne jest celebrowanie każdego ciała i jak potrzebne jest budowanie społeczeństwa wolnego od uprzedzeń. Urszula swoim przykładem pokazuje, iż ciałopozytywność to nie pusty slogan, ale potężna siła zmiany, która zaczyna się od akceptacji siebie i trwałej walki o swoje prawa.

Plebiscyt "Jestem sobą" rusza już we wrześniu! Poznaj sylwetki nominowanych w czterech kategoriach! Materiały na temat kobiet, które uosabiają hasło naszej akcji znajdziecie na dedykowanym landing page akcji!

Idź do oryginalnego materiału