
W ostatnim czasie, Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły wspólną akcję, która doprowadziła do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych. Grupa ta działała na terenie czterech województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.
Śledztwo wykazało, iż przestępczy proceder obejmował rozległy teren, w tym województwa lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie oraz małopolskie. Służby dotarły do miejsc, gdzie prowadzono nielegalną produkcję i magazynowanie wyrobów tytoniowych, m.in. w województwach świętokrzyskim, małopolskim i łódzkim. W wyniku akcji zatrzymano osiem osób, które doprowadzono do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.
Podczas przeszukań, funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ponad 400 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, ponad pół tony suszu tytoniowego oraz tyle samo krajanki tytoniowej. Służby zabezpieczyły także specjalistyczne maszyny do cięcia i nabijania tytoniu, urządzenia do pakowania papierosów, gilzy, etykiety oraz opakowania znanych marek. Dodatkowo zabezpieczono ponad 350 litrów alkoholu i 450 litrów płynu o zapachu alkoholu, gotówkę oraz pojazdy o łącznej wartości około 250 tysięcy złotych.
Straty Skarbu Państwa wynikające z uszczupleń podatkowych mogą przekraczać 1,6 miliona złotych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec pięciu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Działania CBŚP i KAS są częścią szerszych działań podejmowanych przez polskie służby w celu zwalczania przestępczości oraz uszczupleń podatkowych. W ciągu ostatnich kilku lat, służby przeprowadziły wiele akcji, które doprowadziły do rozbicia zorganizowanych grup przestępczych i zabezpieczenia dużych ilości towarów i środków-finansowych.
Walka z przestępczością jest jednym z głównych priorytetów polskich służb, które działać będą dalej w celu zwalczania przestępczości i ochrony interesów Skarbu Państwa.