Warszawiacy zadzierali nosy w stronę nieba. Maszyna przez cztery godziny rysowała zygzaki. Dlaczego?

gazeta.pl 1 tydzień temu
W niedzielę rano wielu warszawiaków zauważyło nietypowe zjawisko - samolot krążący nad miastem. Głośne brzmienie i charakterystyczne zygzakowate loty zwróciły uwagę przechodniów. Kurs nie był jednak przypadkowy, maszyna realizowała specjalistyczną misję.
Mieszkańcy Warszawy w niedzielę 27 kwietnia br. byli świadkami niezwykłego lotu, który trwał przez kilka godzin. Jak podaje Miejski Reporter, samolot SP-GEO Vulcanair P.68TC Observer wystartował z lotniska w Modlinie i od godziny 9:00 do 13:30 wykonywał precyzyjne zdjęcia lotnicze nad stolicą. Dzięki bezchmurnemu niebu i doskonałym warunkom pogodowym mógł zrealizować swoją misję bez zakłóceń.


REKLAMA


Zobacz wideo Oto największy samolot świata. Tak założyciel Microsoftu chce sięgnąć kosmosu


Lot nad Warszawą. Misja fotogrametryczna i analiza przestrzenna
Samolot, który wzbudził ciekawość mieszkańców, należał do firmy Opegieka, polskiego przedsiębiorstwa zajmującego się teledetekcją i kartografią. Zadaniem było przeprowadzenie zaawansowanej misji fotogrametrycznej, mającej na celu stworzenie szczegółowych ortofotomap, czyli planu stworzonego ze skorygowanych zdjęć lotniczych. Są one wykorzystywane do dokładnych pomiarów terenu. Drugim zamierzeniem było stworzenie modeli przestrzennych stolicy.


Lot odbywał się na wysokości około 1500 m, a specjalistyczne kamery cyfrowe umieszczone na pokładzie pozwalały na wykonanie precyzyjnych zdjęć terenowych. W przyszłości mogą zostać wykorzystane do monitorowania zmian w strukturze miasta, wspierania projektów inwestycyjnych oraz aktualizacji map geodezyjnych.


Fotogrametria lotnicza. Częstotliwość przelotów zależy od wielu czynników
Fotogrametria lotnicza nie odbywa się według stałego harmonogramu. Częstotliwość sesji uzależniona jest od wielu zmiennych: celu badań, dynamiki zmian w terenie, warunków pogodowych oraz dostępnych zasobów i budżetu. W przypadku monitoringu zmian obszaru loty mogą odbywać się regularnie, np. co miesiąc lub kwartał. Przy realizacji konkretnych projektów urbanistycznych lub inwestycyjnych sesje wykonuje się zwykle jednorazowo. Ważnym ograniczeniem są również warunki pogodowe – odpowiednia widoczność i brak zachmurzenia to klucz do uzyskania wysokiej jakości zdjęć. Czy takie loty powinny być wcześniej ogłaszane mieszkańcom? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału