Zamykamy cykl warsztatów w ramach ekologiczno-artystycznego projektu ECO Fashion 2025, realizowanego przez Łódzki Dom Kultury. Celem projektu było uświadomienie młodzieży negatywnych skutków nadprodukcji i konsumpcji w branży modowej oraz zaprezentowanie możliwości przeciwdziałania szkodliwym praktykom przemysłu tekstylnego poprzez ekologiczne działania.

Właśnie dzisiaj, 30 kwietnia 2025 roku mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach na temat zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska, które poprowadziła p. Karolina Kaczmarek, edukator Ośrodka Działań Ekologicznych z Łodzi.




Zarówno te warsztaty, jak i poprzednie, w których uczestniczyliśmy, zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, a honorowy patronat nad projektem objęła p. Joanna Skrzydlewska, Marszałek Województwa Łódzkiego.
Podczas dzisiejszych warsztatów dowiedzieliśmy się dużo na temat odpowiedzialnej mody – poznaliśmy różne zagadnienia związane z tematem fast fashion, nadmiernej konsumpcji, zanieczyszczeń środowiska, proekologicznego podejścia do mody. Jak czytamy na stronie Ośrodka Działań Ekologicznych fast fashion i nadprodukcja odzieży to ogromny problem. Co roku na wysypiska trafia ok. 40 milionów ton ubrań, a przemysł tekstylny emituje ponad 1 miliard ton dwutlenku węgla (…) Szybka moda wiąże się z konsekwencjami zarówno środowiskowymi (zużycie zasobów, emisje gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie środowiska), jak i społecznymi (warunki pracy w przemyśle odzieżowym) czy zdrowotnymi dla użytkowników (trujące środki chemiczne używane przy produkcji, mikroplastik). Mamy nadzieję, iż po warsztatach młodzież będzie choć trochę bliższa idei być niż mieć, a wybór odzieży z drugiej ręki będzie powodem do dumy a nie wstydu.
















Tematyka poruszona na warsztatach była bardzo istotna z perspektywy odpowiedzialnego zarządzania zasobami środowiska. Serdecznie dziękujemy p. Karolinie za interesujące i wartościowe zajęcia, a młodzieży za aktywny udział w warsztatach.
