Wenecja Mazowsza leży godzinę od stolicy. A na dokładkę ma zamek i najdłuższy rynek w Europie

gazeta.pl 19 godzin temu
Perła Mazowsza, czyli Pułtusk, mimo iż nie należy do największych miast w kraju ma wiele do zaoferowania. Urzeka malowniczym położeniem nad Narwią i bogatą historią sięgającą XIII wieku. To świetne miejsce na weekendowy wypad z dala od tłumów.
Pułtusk leży w północnej części Mazowsza, lekko ponad godzinę drogi od Warszawy. Miłośnicy kina i telewizji mogą kojarzyć miejscowość z wieloma filmami i serialami - to właśnie tutaj kręcono sceny do "Alternatywy 4", "Dom", "39 i pół", "Sztos", a także "Ekipa" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Uznawany za jedno z najstarszych miast regionu, urzeka malowniczym położeniem nad Narwią. Spacerując uliczkami, nietrudno przenieść się myślami do czasów, gdy na rynku gościł sam Napoleon.


REKLAMA


Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu


Perła Mazowsza. Miasto z legendą i kanałami jak z włoskiej pocztówki
Pułtusk może się pochwalić długą historią - prawa miejskie otrzymał już w XIII wieku. Miejscowa legenda głosi, iż dawniej była tu osada o nazwie Tusk, która niemal doszczętnie spłonęła podczas burzy, stąd nazwa "Pułtusk". Jednak bardziej prawdopodobne jest, iż wywodzi się ona od rzeki Pełty, przepływającej w pobliżu.
Dzięki licznym kanałom Narwi, które przecinają miasto, Pułtusk zyskał przydomek "Wenecji Mazowsza". Mostki, wysepki i malownicze krajobrazy sprawiają, iż spacer wzdłuż rzeki lub rejs gondolą to obowiązkowy punkt każdej wizyty. Nad Narwią znajduje się także strzeżona plaża miejska, gdzie można się zrelaksować i ochłodzić w upalne dni.


Pułtusk na weekend. Atrakcje, które warto zobaczyć
Centrum miasta skupia się wokół najdłuższego brukowanego rynku w Europie, który mierzy aż 400 metrów. Wokół rozmieszczone są zabytkowe kamienice z XVIII i XIX wieku - w jednej z nich, pod numerem 29, przez kilka dni mieszkał sam Napoleon Bonaparte. Nie sposób pominąć również monumentalnej kolegiaty z XV wieku, uznanej za Pomnik Historii. Tuż obok znajduje się czterokondygnacyjna dzwonnica, będąca jednym z symboli miasta. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do gotycko-renesansowej wieży dawnego ratusza, w której dziś mieści się Muzeum Regionalne.


Rynek w Pułtusku - widok z wieży zamku Fot. Sylwester Górski, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Nad Narwią, przy skraju Puszczy Białej, wznosi się dawny zamek biskupów płockich, w tej chwili pełniący funkcję hotelu i centrum konferencyjnego - Domu Polonii. Można tam się wybrać na rejs gondolą, skorzystać z boiska, wypożyczyć rower wodny lub zrelaksować przy muzyce na żywo. Dla tych, którzy planują odwiedzić miasto w sezonie, ciekawym urozmaiceniem będą lokalne imprezy, jak Festiwal im. Krzysztofa Klenczona, Dni Patrona św. Mateusza czy Konkurs Kuchni Myśliwskiej i Kresowej.
Idź do oryginalnego materiału