
W ostatnim czasie, na północy Chin, w prowincji Hebei, odbędą się manewry wojskowe chińskich oraz serbskich sił specjalnych. Jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie, które łączy oba państwa w ramach współpracy wojskowej. Serbia, jako jedyny kraj kandydujący do członkostwa w Unii Europejskiej, prowadzi szkolenia wojskowe z Chinami, co wzbudza zainteresowanie i kontrowersje w środowiskach międzynarodowych.
Według Radio Wolna Europa, manewry odbędą się w drugiej połowie lipca i będą nosiły nazwę „Peacekeeper 2025”. Celem tego szkolenia jest wzmocnienie zdolności bojowych uczestników oraz pogłębienie współpracy między obiema armiami. Chińskie ministerstwo obrony zapowiedziało, iż ćwiczenia przyczynią się do rozwinięcia umiejętności wojskowych w zakresie operacji specjalnych.
Współpraca między Chinami a Serbią nie jest nowym zjawiskiem. Obie strony od lat rozwijają handel uzbrojeniem, a Serbia stała się pierwszym państwem w Europie, które nabyło chiński system przeciwlotniczy FK-3. To kooperacja gospodarcza pomiędzy oboma krajami jest jednym z kluczowych elementów ich relacji.
Jednak, jak podkreśla Unia Europejska, Serbia powinna powstrzymać się od działań i oświadczeń sprzecznych ze stanowiskami UE w dziedzinie polityki zagranicznej. Rzecznik UE stwierdził, iż Bruksela oczekuje od Belgradu, by ten przekonał Wspólnotę do swojego strategicznego kierunku. Władze serbskie powtarzają, iż strategicznym interesem państwa jest członkostwo w UE.
Serbia jest jednak krytykowana przede wszystkim za swoją politykę zagraniczną, w tym zblażenie z Chinami i odmowę dołączenia do sankcji nakładanych na Rosję w następstwie jej inwazji na Ukrainę. W związku z tym, kooperacja wojskowa pomiędzy Chinami a Serbią może mieć znaczące konsekwencje dla bezpieczeństwa europejskiego.
Według danych z 2022 roku, Serbia wydała około 1,4 miliarda dolarów na zakupy wojskowe, co stanowi około 20% całkowitego budżetu państwa. To znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy to wydatki na wojskowość oscylowały na poziomie około 10% budżetu państwa.
Warto zauważyć, iż kooperacja wojskowa pomiędzy Chinami a Serbią nie jest izolowanym zjawiskiem. Chiny coraz bardziej zaangażowane są w sprawy międzynarodowe, w tym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To wzrost znaczenia Chin na arenie międzynarodowej może mieć znaczące konsekwencje dla bezpieczeństwa europejskiego.
W związku z tym, Unia Europejska powinna zwrócić uwagę na współpracę wojskową pomiędzy Chinami a Serbią i rozważyć swoje stanowisko w tej sprawie. To kooperacja pomiędzy Unią Europejską a Serbią może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo europejskie i stabilność regionu.