Łopian należy do rodziny astrowatych. Ma ostre, haczykowate listki, które często przyczepiają się do tkanin i futer. Roślina od wieków jest ceniona w medycynie naturalnej. w tej chwili to składnik wielu kosmetyków, zwłaszcza tych przeznaczonych do pielęgnacji ciała oraz włosów. Szczególnie wykorzystuje się korzeń łopianu, który jest uważany za najcenniejszą część.
REKLAMA
Zobacz wideo Jedzmy rzeżuchę nie tylko od święta! Wzmacnia włosy i zawiera dużo witaminy C
Czy łopian jest dobry na włosy? Efekty zobaczysz już po miesiącu
W leksykonie roślin zielarskich magazynu "Pani Domu - Poradnik", zatytułowanego "Polskie zioła" numer 3/2025, znalazł się m.in. łopian. Jak możemy przeczytać, ziołowa mieszanka na jego bazie "łagodzi stany zapalne skóry głowy, wzmacnia cebulki włosowe". Oto lista potrzebnych składników do przygotowania mikstury:
łyżka korzenia łopianu,
łyżka kłącza tataraku,
surowe jajko.
Wsyp zioła do szklanki i zalej gorącą wodą. Poczekaj 20 minut i przecedź. Dodaj jajko i wymieszaj całość. Powstałą maseczkę nałóż na włosy, zrób czepek z folii i zostaw na 3 godziny. Potem standardowo umyj pasma szamponem. Taki zabieg można stosować 2 razy w tygodniu przez miesiąc. Pamiętaj, żeby przed nałożeniem papki na skórę głowy zrobić próbę uczuleniową na ręce.
Magazyn 'Pani Domu - Poradnik', zatytułowany 'Polskie zioła', oznaczony numerem 3/2025 fot. archiwum prywatne
Na co pomaga łopian? Działa jak spa dla włosów
Korzeń łopianu może być stosowany nie tylko jako składnik maseczki, ale także olejku, szamponu lub wcierki. Jego skuteczność potwierdziła mgr farm. Karina Braja, ekspert portalu medicare.pl. Poinformowała, iż produkt bardzo dobrze regeneruje uszkodzoną strukturę kosmyków, odżywia cebulki, hamuje wypadanie i stymuluje porost włosów. Oprócz tego pomaga walczyć z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się. Nie wszyscy mogą go jednak używać. Nie powinny go stosować osoby z nadwrażliwością na rośliny z rodziny astrowatych, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Miej też na uwadze fakt, iż przyczyny wypadania kosmyków mogą być różne, także zdrowotne. Warto skonsultować się z trychologiem, zanim przystąpisz do domowej kuracji na własną rękę.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.