Chcesz, aby w Twoim domu pięknie pachniało? Wypróbuj te sposoby

dompelenpomyslow.pl 5 godzin temu

Czysty i pachnący dom powoduje, iż spędzany w nim czas jest znacznie przyjemniejszy, ale każdy wie, iż utrzymanie ładnego zapachu w mieszkaniu może być trudne, zwłaszcza gdy generujemy w nim dużo różnych substancji zapachowych. Zapachy pochodzące z kuchni, łazienki, czy dym papierosowy, to niektóre nuty, mogące niekorzystnie wpływać na woń utrzymującą się w domu. Sprawdź, co zrobić, aby Twój dom pachniał świeżością na co dzień!

Ściany

Z biegiem czasu ściany tracą swój pierwotny wygląd. Pokrywają się kurzem, brudem i mają zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Aby temu zaradzić warto, jest raz na jakiś czas odkurzyć i umyć wszystkie ściany w domu dzięki płaskiego mopa i miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki zamoczonej w mieszaninie wody z odrobiną delikatnego, niebarwiącego detergentu. Można wykorzystać do tego, np. płyn do mycia naczyń, uniwersalny płyn do czyszczenia powierzchni lub płyn do prania. Należy jednak najpierw zwrócić uwagę czy farby na naszych ścianach są wodoodporne, ponieważ w przypadku zwykłych farb, istnieje ryzyko pozostawienia nieestetycznych zacieków. W ten sam sposób można umyć również płytki na ścianach w łazience i kuchni.

Podłogi

Brudne podłogi mogą być siedliskiem wielu bakterii. Poza tym zbierający się na nich kuch, brud, okruszki i inne zanieczyszczenia mogą powodować utrzymywanie się nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy dbać o regularne odkurzanie i dokładne mycie podłóg w całym domu. Stosowanie do tego naturalnych i pachnących detergentów pomoże utrzymać ładny zapach na dłużej. Do tej zasady powinny się szczególnie stosować osoby, posiadające w swoich domach zwierzęta, ponieważ bardzo często pozostawiają one na podłogach swoją sierść, piach, a w deszczowe dni również błoto.

Meble tapicerowane i tekstylia

Nieprzyjemne zapachy mogą gromadzić się również w kanapach, fotelach, tapicerowanych krzesłach, dywanach czy kocach i ozdobnych poduszkach. W przypadkach, w których jest to możliwe, należy zadbać o regularne pranie. Jednak w przypadku większych mebli lub niemożliwych do zdjęcia elementów tekstylnych, nie zawsze da się to zrobić. W takich sytuacjach podobnie jak w przypadku ścian można podjąć się próby manualnego wyprania materiałów dzięki delikatnie zwilżonej ściereczki z odpowiednim do tego detergentem. Aby wydłużyć efekt świeżości, tkaniny można delikatnie popsikać mgiełką powstałą z mieszaniny wody z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego lub z odrobiną płynu do płukania.

Pranie

Wbrew pozorom źródłem nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu może być również pranie. Szczególnie jeżeli jest prane w długo nieczyszczonej pralce lub suszone w zamkniętych pomieszczeniach bez zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji świeżego powietrza. Zapach zgnilizny, wilgoci i nieświeżości może być ciężki do usunięcia, dlatego podstawą powinno być regularne i dokładne mycie pralki, a także zapewnienie odpowiednich warunków do suszenia prania oraz niepozostawianie go wiszącego na suszarce, na dłużej, niż jest to konieczne. Pranie, które zostaje na niej przez dłuższy czas po wyschnięciu, może także pochłaniać różne zapachy z pomieszczenia.

Idź do oryginalnego materiału