Cześć Przyjaciele!
Duże miasta, w tym takie jak Gdańsk, kojarzą się z solidną zabudową. Zabytkowe kościoły z cegły, kunsztownie zdobione kamienice, wielkie bloki mieszkalne i jeszcze wyższe biurowce ze szkła.
Rzadko w kontekście Gdańska i jego zabudowy, myśli się o architekturze drewnianej. A szkoda!
Skryte poza głównymi szlakami drewniane budynki zdecydowanie WARTO poznać i przekonać się o tym, iż Gdańsk to nie tylko cegła, beton i szkło.
Zapraszam serdecznie do zestawienia 7 najpiękniejszych (moim zdaniem) drewnianych budynków w Gdańsku!
1. Dawna leśniczówka
Pośród drewnianych budowli w Gdańsku, wyróżnia się ten zlokalizowany w Parku Jaśkowej Doliny, pod adresem Jaśkowa Dolina 45. Dawna leśniczówka, później restauracja, została zbudowana pod koniec XIX wieku w stylu szwajcarskim. Powycinane niczym jak w kartce wzory, robią niebywałe wrażenie. Patrząc na tak śliczny drewniany budynek pośród zielonych wzniesień, można choć myślami przenieść się do Szwajcarii.

2. Dom przy Przegalińskiej
Przy ulicy Przegalińskiej, w południowej części Wyspy Sobieszewskiej, nad Martwą Wisłą, stoi PIĘKNY drewniany dom. Wyróżnia się rozmiarem, stanem zachowania i elementami zdobiącymi, np. okiennicami. To zdecydowanie jeden z ładniejszych budynków drewnianych w Gdańsku.

3. Domki Fińskie
Zbudowane po wojnie Osiedle Fińskich Domków ma ciekawą historię. Otóż w ramach umowy między Polską a Finlandią, doszło to wymiany węgla, który popłynął do Finlandii i drewnianych domków, które przewędrowały do Polski. Osiedle takich domów stanęło między innymi w Gdańsku, na terenie Wrzeszcza.
Choć w tej chwili większość budynków została przebudowana i nie widać choćby ich pierwotnej konstrukcji, da radę (jeszcze) znaleźć oryginalne domy. Nie ma tutaj mowy o kunsztownej, ozdobnej architekturze, niemniej budynki mają swój urok.

4. Domy przy ulicy Kisielewskiego
Jedna z bocznych, małych uliczek na Strzyży – Kisielewskiego – skrywa kilka urokliwych domów z drewna. Domy są zadbane, świetnie zachowane, a ich architektura przykuwa oko wrażliwych na piękną, starą zabudowę.
Wybaczcie, ale nie mam w tej chwili zdjęć tych domów. Gdy tylko to nadrobię, uzupełnię artykuł.
5. Diabełkowo
Diabełkowo (Düwelkau) to dawna wieś, która przez wieki nie była nadto zabudowana. Fakt ten zmienił się na przełomie lat 30-tych i 40-tych XX wieku, kiedy to Deutscher Arbeitsfront (związek zawodowy Niemiecki Front Pracy) zbudował istniejące do dzisiaj osiedle zaprojektowane przez Ottona Schrödera. 34 domy przeznaczono dla urzędników i robotników należących do NSDAP.
Co najistotniejsze w kontekście tematu niniejszego artykułu, szczyty owych domów obite są drewnem. Nie są to więc w całości drewniane domy, jednakże mają ten jakże piękny element.

6. Dom przy Świbnieńskiej
Ulica Świbnieńska, na wysokości Portu Rybackiego, raczy przechodniów drewnianą zabudową. Stoją tutaj dwa ładne zachowane domy, z czego jeden macie na zdjęciu. Ładna architektura zwraca uwagę i idealnie wpasowuje się w klimat mierzei.

7. Dom przy ulicy Oliwskiej
Kończymy w Nowym Porcie, gdyż właśnie tam, przy ulicy Oliwskiej, stoi śliczny dom z wieloma elementami drewnianymi. Po remoncie to zdecydowanie jeden z piękniejszych drewnianych budynków w Gdańsku.

Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam za lekturę artykułu i wizytę na blogu. Jak widzicie, mamy w Gdańsku kilka przykładów ładnej architektury drewnianej. Znacie wszystkie wymienione w artykule domy? A może macie inne propozycje? Dajcie znać!
A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę Dziękuję!
