





Mamy w Stargardzie mieszkania, które na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od innych, ale tak naprawdę są niezwykłe. To lokale wspierane dla osób o szczególnych potrzebach. Dzięki takiej pomocy zyskują przede wszystkim szansę na samodzielność. W dużym, pięknym mieszkaniu przy ul. C. Tańskiego swoje miejsce znajdą kolejne osoby opuszczające pieczę zastępczą. To młodzi ludzie rozpoczynający tam dorosłe życie. Będzie im w tym pomagał doświadczony asystent.
– Chociaż to duże wyzwanie, dążymy do tego, żeby wszyscy opuszczający pieczę zastępczą mieli szansę na mieszkanie. Najpierw w formie lokalu wspieranego, a później z zasobu komunalnego miasta. Własny kąt jest niezbędny do samodzielnego, dobrego życia. Doświadczenie pokazuje, iż dajemy realne wsparcie młodym ludziom, którzy na starcie mieli znacznie trudniej niż inni – mówi prezydent Rafał Zając.
Mieszkanie wspierane przy ul. C. Tańskiego ma ponad 100 m2 powierzchni. Jest komfortowe i w pełni wyposażone. Każdy z lokatorów dostanie oddzielny pokój, a wszyscy będą mieli do dyspozycji części wspólne – kuchnię, łazienkę i salon. W sumie w Stargardzie mamy 3 takie mieszkania dla osób opuszczających pieczę zastępczą, czyli rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka. To ludzie pełnoletni, którzy w lokalach wspieranych uczą się samodzielności. Pomagają im asystenci ze Stowarzyszenia „Potrzebny Dom”.
– Program „Na Start” jest dla młodych ludzi pierwszym, bardzo ważnym krokiem w kierunku dorosłości. Pokazujemy im, iż można żyć inaczej niż w środowisku, z którego wychodzą. Podajemy pomocną dłoń, oferując mieszkanie, ale i opiekę. Uważam, iż na tytułowym starcie to najważniejsze, co możemy im dać – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.
Swój udział w stworzeniu komfortowej przestrzeni dla nowych mieszkańców przy ul. C. Tańskiego miało również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych PCPR zapewniło m.in. niezbędne meble i sprzęt AGD w częściach wspólnych.
Stargardzki system mieszkalnictwa wspieranego działa od 1999 roku i wyróżnia nasze miasto na tle całego kraju. Aktualne mamy już ponad 130 takich wyjątkowych lokali, a ich liczba stale rośnie. W każdym z nich mieszkańcy dostają bezpieczną, komfortową przestrzeń, dostosowaną do ich szczególnych potrzeb. Mamy program dla seniorów, dużych rodzin, osób z niepełnosprawnościami, wychodzących z kryzysu bezdomności i opuszczających pieczę zastępczą. W Stargardzie działa również mieszkanie wytchnieniowe, w którym czasową opiekę dostają OzN. Z kolei nowością z tego roku są lokale na wynajem w ramach programu Stargard Vita! – pisaliśmy o tym tutaj.
Zdjęcia: UM w Stargardzie











