Dwóch chłopców nie odleciało z matką do Bristolu. Straż Graniczna ostrzega

krknews.pl 3 godzin temu

Tylko w ciągu kilku dni funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach nie zezwolili na opuszczenie Polski ośmiu osobom, które – choć były obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej – nie miały przy sobie polskich dokumentów.

Jak informuje Straż Graniczna, osoby te – mimo posiadania paszportów innych państw – były obywatelami Polski i zgodnie z polskim prawem miały obowiązek wylegitymować się dokumentem potwierdzającym ich polskie obywatelstwo. W przeciwnym razie nie mogą legalnie przekroczyć granicy.

Wśród zatrzymanych podróżnych znalazł się m.in. 27-letni mężczyzna, który chciał polecieć do Londynu-Gatwick. Miał przy sobie tylko brytyjski paszport, zawierający stempel wjazdowy z połowy stycznia 2025 roku, co jednoznacznie wskazywało, iż przebywał w Polsce zbyt długo – jego legalny pobyt już się zakończył.

Problemy spotkały też dwóch kilkuletnich chłopców – obywateli RP w wieku 3 i 6 lat – którzy mieli udać się z matką do Bristolu. Obaj przedstawili do kontroli brytyjskie paszporty. Młodszy nie miał żadnych stempli granicznych, a starszy jedynie przeterminowany stempel jednego z państw Schengen z 2023 roku. Brak ważnych polskich dokumentów uniemożliwił rodzinie podróż.

W podobnej sytuacji znalazła się kobieta podróżująca z czworgiem dzieci do Chicago. Dzieci były obywatelami Polski, ale posiadały jedynie amerykańskie paszporty, w których brakowało jakichkolwiek stempli potwierdzających legalny wjazd do Polski. Bez dokumentów potwierdzających polskie obywatelstwo, cała rodzina musiała zrezygnować z lotu.

Ostatni przypadek dotyczył 12-letniego chłopca, który miał lecieć do Londynu-Gatwick. Podróżował pod opieką matki i legitymował się jedynie brytyjskim paszportem. Jak ustalili funkcjonariusze, dziecko wjechało do Polski w lipcu 2022 roku i od tego czasu nie opuściło kraju, znacznie przekraczając dozwolony okres pobytu. Nie posiadał żadnych polskich dokumentów.

Straż Graniczna przypomina, iż zgodnie z ustawą z 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, każda osoba posiadająca polskie obywatelstwo, która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ma obowiązek posługiwania się polskim paszportem lub dowodem osobistym. Obowiązek ten dotyczy zarówno wjazdu, jak i wyjazdu z kraju – niezależnie od posiadanego obywatelstwa innego państwa.

Masz obywatelstwo polskie i innego kraju? Uważaj przy przekraczaniu granicy
Wielu Polaków zamieszkałych za granicą posiada podwójne obywatelstwo. To, iż na co dzień posługują się dokumentami innego kraju, nie zwalnia ich z obowiązku posiadania polskiego paszportu lub dowodu, gdy przebywają w Polsce. Brak tych dokumentów może skutkować odmową wylotu – choćby jeżeli posiadają istotny paszport innego państwa.

Idź do oryginalnego materiału