III Senioriada w Gminie Łącko

glosseniora.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: łącko


III Senioriada w Gminie Łącko

18 czerwca 2026 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej w Łącku – Gmina Przyjazna Seniorom odbyła się III Senioriada – Zawody Sportowe Seniorów . Gospodarzem tegorocznej edycji była Gmina Łącko, a organizatorem wydarzenia Wójt Gminy Łącko pan Jan Dziedzina. Na zaproszenie skierowane do wszystkich gmin Powiatu Nowosądeckiego do udziału w III Senioriadzie zgłosiło się 11 drużyn senioralnych z gmin: Grybów, Korzenna, Podegrodzie, Łącko, Piwniczna, Krynica Zdrój, Nawojowa, Kamionka Wielka, Grodek Nad Dunajcem, które stanęły do sportowej rywalizacji.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio RDN Nowy Sącz i Głos Seniora.

Uroczystego otwarcia dokonał prowadzący wydarzenie, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Łącku pan Artur Kotas, który przywitał wszystkich uczestników z opiekunami oraz zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Łącko pan Jan Dziedzina i przewodnicząca Rady Gminy Łącko Pani Elżbieta Majerska, oficjalnie inaugurując III Senioriadę. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoja obecnością byli pani Małgorzata Gromala – Wójt Gminy Podegrodzie, pani Maria Poręba – Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Korzennej, pan Łukasz Schreiner – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Podegrodziu, pani Marzena Gawlik – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Nawojowej, pan Paweł Dybiec – Zastępca Wójta Gminy Łącko, pan Wojciech Jamro – Sekretarz Gminy Łącko oraz inni przedstawiciele samorządu, instytucji i organizacji współpracujących.

Przed rozpoczęciem sportowej rywalizacji odbyło się uroczyste zaprzysiężenie sędziów. Ślubowanie złożyli sędzia główny zawodów – koordynator ds. sportu Gminy Łącko pan Dawid Słowik – który czuwał nad prawidłowym przebiegiem zawodów, oraz sędziowie pomocniczy delegowani przez poszczególne drużyny uczestniczące w Senioriadzie. Sędziowie ślubowali, iż swoje zadanie wykonywać będą bezstronnie oraz z należytą starannością w duchu idei olimpijskiej. Po zakończeniu ceremonii ślubowania oficjalnie rozpoczęto rywalizację.

Seniorzy rywalizowali w pięciu konkurencjach sportowo-rekreacyjnych. Pierwszą konkurencją był rzut karny do bramki, drugą – rzut piłką do kosza, trzecią – rzut krążkiem, czwartą – tor przeszkód, natomiast tajemniczą, piątą konkurencją były „Muzyczne krzesła”. Każda z drużyn wystawiała swoich zawodników do poszczególnych konkurencji, a zmaganiom towarzyszyła atmosfera zdrowej rywalizacji, wzajemnego dopingu i dobrej zabawy.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji komisja sędziowska udała się na obrady w celu podliczenia wyników. W tym czasie uczestnicy mieli okazję wysłuchać wspomnień pomysłodawcy Senioriady, pana Stanisława Radzika, który w rozmowie z prowadzącym wydarzenie panem Arturem Kotasem przypomniał historię oraz ideę tego wydarzenia integrującego środowiska senioralne z całego Powiatu Nowosądeckiego.

Równocześnie Stowarzyszenie MANKO z Krakowa udostępniło uczestnikom Audiobus oraz materiały informacyjno-edukacyjne i ufundowało nagrody dla najstarszych uczestników zawodów. Tytuł najstarszej seniorki 85 lat oraz najstarszego seniora 83 lata przypadł uczestnikom Dziennego Domu Seniora w Podegrodziu.

Po emocjonującej rywalizacji komisja sędziowska wyłoniła zwycięzców III Senioriady. Ze względu na równą liczbę punktów konieczne było przeprowadzenie dogrywki, która pozwoliła ustalić kolejność na drugim i trzecim miejscu.

Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:

I miejsce – Klub Senior+ Gminy Grybów

II miejsce – Klub Senior+ w Łącku

III miejsce – Dzienny Dom Seniora w Cieniawie

Podczas uroczystego zakończenia wręczono medale, dyplomy, statuetki oraz upominki dla uczestników. Zwycięska drużyna otrzymała również puchar przechodni Senioriady 2026. Zgodnie z ideą wydarzenia gospodarzem kolejnej edycji zawodów będzie zwycięzca tegorocznej rywalizacji – Gmina Grybów.

Przez cały czas trwania Senioriady uczestnicy mogli korzystać z przygotowanego poczęstunku. Nie zabrakło domowych ciast, tradycyjnego smalcu oraz przetworów przygotowanych przez seniorów. Przekąski oraz gorący posiłek na zakończenie wydarzenia przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Łącku.

III Senioriada po raz kolejny pokazała, iż aktywność fizyczna, integracja oraz wspólne spędzanie czasu są doskonałą okazją do budowania więzi, wymiany doświadczeń i promocji zdrowego, aktywnego stylu życia wśród seniorów. Hasło Senioriady 2026 Aktywność – euforia – Integracja niech pozostanie przepisem na długowieczność.

Idź do oryginalnego materiału