Czym jest prawidło do butów? To narzędzie do pielęgnacji obuwia, którego głównym celem jest zachowanie odpowiedniego kształtu. Prawidła do butów mogą być wykonane z drewna lub plastiku. Najpopularniejsze są drewniane, które oprócz tego, iż pozwalają zachować kształt obuwia, pomagają także w pochłanianiu wilgoci i neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Plastikowe modele są dużo lżejsze i tańsze, ale w odróżnieniu od drewnianych, nie są skutecznym środkiem do pochłaniania wilgoci. Co ważne, istnieją także prawidła do butów z mechanizmem rozciągającym, których zadaniem jest delikatne rozciąganie butów w celu dopasowania ich do kształtu konkretnej stopy.
REKLAMA
Zobacz wideo Nietypowe zastosowania skórki od banana. Wyczyścisz nią między innymi... skórzane buty!
Prawidła drewniane - funkcje, o których warto wiedzieć
Prawidła drewniane są wykonane głównie z drewna cedrowego i spełniają różne funkcje. Wypełniając wnętrze buta, przede wszystkim pomagają w utrzymaniu jego kształtu, co ma szczególne znaczenie w przypadku obuwia skórzanego (dzięki temu obuwie dobrze prezentuje się na stopie).
Używając prawideł drewnianych, minimalizujemy ryzyko nie tylko odkształceń obuwia skórzanego, ale także jego pęknięć i załamań. Regularne używanie sprawia, iż skóra staje się naciągnięta i zachowuje swoją elastyczność. Warto wspomnieć również o tym, iż obuwie w prawidłach łatwiej jest czyścić i polerować, ponieważ mamy możliwość dotarcia do wszystkich miejsc.
Kopyto do butów na wilgoć i neutralizację nieprzyjemnych zapachów
Kopyto do butów spełnia również istotną rolę w utrzymaniu prawidłowych warunków wewnątrz obuwia. Prawidła do butów wykonane z drzewa cedrowego są skutecznym sprzymierzeńcem w walce o neutralizację nieprzyjemnych zapachów i pozbycie się wilgoci.
Cedr ma silne adekwatności higroskopijne, dzięki czemu pochłania wilgoć z wnętrza buta. Wilgoć utrzymująca się w butach tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, co jest szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia ryzyka chorób grzybiczych na stopach. Zawarte w drzewie cedrowym olejki eteryczne również mają adekwatności przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a ponadto pomagają neutralizować nieprzyjemne zapachy wynikające z pocenia się stopy.
Drewniane prawidła do butów mają estetyczny wygląd, a ponadto są bardziej ekologiczne niż te wykonane z plastiku i mogą posłużyć na dłużej. Nie bez znaczenia pozostaje również to, iż są wykonane z materiałów naturalnych, przez co nie powodują uczulenia.
Zobacz też: Co zrobić, żeby nie było wilgoci w domu? Oto przyczyny i sposoby na walkę z wilgocią
Prawidła do kozaków i pantofli. Jak prawidłowo ich używać?
Prawidła do kozaków czy pantofli powinny być używane zgodnie z zaleceniami, ponieważ tylko w ten sposób będą spełniały swoją funkcję. Ważne jest to, aby używać ich regularnie. Rozmiar należy dopasować do rozmiaru obuwia, ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję, iż nie uszkodzą one naszych butów. Zbyt duże prawidło może niepotrzebnie rozciągnąć buty, a zbyt małe w ogóle nie spełni swojego zadania. Prawidła powinniśmy włożyć do butów zaraz po ich zdjęciu z nóg. Powinny wypełnić całą przestrzeń wewnątrz buta.
Prawidła najczęściej kojarzą się z obuwiem skórzanym, jednak można używać ich także do butów sportowych czy wykonanych z materiałów tekstylnych. Dzięki temu zachowamy kształt naszego obuwia na dłużej.
Prawidło do rozciągania butów - jak działa?
Warto również wiedzieć, jak działa prawidło do rozciągania butów. Służy ono do delikatnego poszerzenia zbyt ciasnego obuwia, dzięki czemu możemy uniknąć nieprzyjemnych otarć i bolesnych pęcherzy na stopach.
Prawidła do rozciągania butów są zaopatrzone w specjalny system rozciągający, który pozwala na regulowanie zarówno długości, jak i szerokości buta. Zasada ich działania polega na rozpychaniu wewnętrznych ścianek buta w miejscach, które są zbyt ciasne i powodują uczucie dyskomfortu.
Prawidło rozciągające najlepiej sprawdzi się do obuwia skórzanego, ponieważ jest ono najbardziej elastyczne i skłonne do odkształceń.
Używasz prawideł do butów? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.