Klify, turkusowa woda i Tron Królewski. Trudno uwierzyć, iż to widok nad Bałtykiem

gazeta.pl 5 godzin temu
Rugia łączy surowe piękno z dziką przyrodą i spokojem morskiego krajobrazu. Największa niemiecka wyspa na Bałtyku zachwyca czystymi, kamienistymi plażami, parkiem narodowym z białymi klifami, legendarnym punktem widokowym i lasem wpisanym na listę UNESCO. Jak się tam dostać? Podpowiadamy.
Położona na północno-wschodnim krańcu Niemiec Rugia kusi zarówno miłośników natury, jak i fanów aktywnego wypoczynku. Jest otoczona wodami Bałtyku, urzeka różnorodnością krajobrazów: od szerokich plaż, przez malownicze zatoki, bukowe lasy, aż po majestatyczne kredowe klify. Turystów przyciąga spokój i czyste powietrze, ale przede wszystkim Jasmundzki Park Narodowy - najmniejsze tego typu miejsce w kraju.


REKLAMA


Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]


Park Narodowy Jasmund. Białe klify, Tron Królewski i widok, który zapamiętasz na długo
Najbardziej charakterystycznym znakiem rozpoznawczym parku są wysokie białe klify kredowe, które rozciągają się wzdłuż wybrzeża. Ich kolor i strzelista forma w połączeniu z turkusową wodą sprawiają wrażenie niemal egzotycznego krajobrazu. Najsłynniejszym punktem jest Konigsstuhl, czyli Tron Królewski. Mierząca 118 m skała, z której można podziwiać panoramę wybrzeża. Wstęp na punkt widokowy i do centrum dla gości jest płatny: dorośli zapłacą 12 euro, dzieci 6 euro, a maluchy do 6 roku życia wejdą za darmo. Dla tych, którzy wolą podziwiać klif bez opłat, niedaleko znajduje się punkt widokowy Victoria-Sicht, oferujący inne, ale równie spektakularne ujęcie Tronu.


Jasmundzki Park Narodowy, Niemcy Fot. Moahim, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Rugia najpiękniejsze miejsca. Lasy bukowe, ścieżki i długie wędrówki
Park Jasmund to również prastare lasy bukowe, które w 2007 roku trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wędrując, można napotkać trzęsawiska, potoki, a także nietypowe gatunki roślin i zwierząt. Na terenie parku znajduje się kilka tras pieszych, z których najpopularniejsza prowadzi z Sassnitz do Lohme, mierzy ponad 11 km i oferuje widoki z licznych punktów widokowych, takich jak Victoria-Sicht czy Konigsstuhl. Dla mniej wprawionych osób możliwe jest skrócenie szlaku i powrót autobusem. Alternatywą dla odważnych jest trudniejszy spacer kamienistą plażą u stóp klifów.


Jak dostać się na Rugię? Z Polski na niemiecką wyspę - szybko, wygodnie i bez komplikacji
Podróż na Rugię z Polski jest stosunkowo łatwa. Najwygodniejszą opcją jest podróż samochodem, ponieważ wyspa jest połączona z brzegiem dzięki mostu, co umożliwia bezproblemowy dojazd. Najlepsza trasa prowadzi przez Świnoujście, a następnie kontynuuje się ją przez Niemcy. Można również skorzystać z transportu publicznego. Sassnitz, znajdujące się blisko granicy parku, ma połączenie kolejowe ze Stralsundem, skąd dojeżdża się na wyspę pociągiem lub autobusem. Dla miłośników morskich widoków dostępne są rejsy wycieczkowe z portu w Sassnitz.
Idź do oryginalnego materiału