Konklawe 2025: Kto zostanie nowym papieżem?

plotkosfera.pl 3 godzin temu

Dziś, 8 maja 2025 roku, trwa drugi dzień konklawe w Watykanie, podczas którego kardynałowie-elektorzy wybierają następcę papieża Franciszka. Konklawe jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Kościele Katolickim, a jego wynik może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości Kościoła.

Kandydaci na nowego papieża

Wśród głównych kandydatów na nowego papieża wymieniani są m.in. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu, oraz kard. Matteo Zuppi, jeden z liderów Wspólnoty Sant’Egidio. Obaj kardynałowie mogą – zdaniem ekspertów – przekonać kolegium kardynalskie, iż będą kontynuować linię obecnego papieża, ale bez powielania jego najbardziej kontrowersyjnych decyzji.

Harmonogram głosowań

Zgodnie z ustalonym harmonogramem, w ciągu dnia przewidziane są cztery głosowania. Pierwsze głosowanie odbyło się o godz. 10.00, a następne głosowania będą miały miejsce o godz. 12.00, 14.00 i 16.00. Biały dym nad Watykanem, sygnalizujący wybór nowego papieża, może pojawić się w każdej chwili.

Liczba kardynałów-elektorów

Zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym, liczba kardynałów-elektorów uczestniczących w konklawe nie powinna przekraczać 120. Limit ten został ustanowiony przez papieża Pawła VI w konstytucji apostolskiej Romano Pontifici Eligendo z 1975 roku i potwierdzony przez Jana Pawła II w Universi Dominici Gregis z 1996 roku.

Wyzwania dla nowego papieża

Nowy Ojciec Święty będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, takimi jak:

* Kryzys wiary w Europie i na świecie
* Problemy ekonomiczne Kościoła
* Kwestie społeczne, takie jak ubóstwo, nierówność i migracja
* Relacje międzywyznaniowe i dialog z innymi religiami

Śmierć papieża Franciszka

21 kwietnia 2025 roku Watykan ogłosił śmierć papieża Franciszka, który odszedł w wieku 88 lat po wielomiesięcznej walce z poważnymi problemami zdrowotnymi. Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 w Domu Świętej Marty. Informację o śmierci Papieża Franciszka przekazał przed godz. 10 z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.

Pochówek papieża Franciszka

Papież Franciszek już wcześniej zadeklarował, iż chce zostać pochowany w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Zrezygnował z pochówku w trzech trumnach, wybierając jedną – z drewna i cynku. Tradycyjnie w trumnie umieszczony został dokument rogito oraz monety z jego pontyfikatu.

Warto przypomnieć, iż konklawe jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Kościele Katolickim, a jego wynik może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości Kościoła. Nowy papież będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, ale także będzie miał okazję wprowadzić nowe pomysły i reformy, które mogą pomóc Kościołowi w jego rozwoju i misji.

Idź do oryginalnego materiału