Konkurs wyłoni najlepszą gospodynię w Świętokrzyskiem

radiokielce.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Konkurs wyłoni najlepszą gospodynię w Świętokrzyskiem


Panie będą musiały się zmierzyć z testem wiedzy, ale także sprawdzić w zadaniach praktycznych, jak na przykład przyszywanie guzików na czas, czy toczenie fajerki. Po raz pierwszy zostanie wybrana Najlepsza Gospodyni Województwa Świętokrzyskiego. Kandydatki można zgłaszać jeszcze tylko do 20 lipca.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Wsi Kieleckiej. Małgorzata Krzywda, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni wyjaśnia, iż zabawa jest skierowana do kobiet zamieszkałych na wsi, reprezentujących koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia lub lokalną społeczność.

– Może to być każda kobieta, która czuje się na siłach, aby wziąć udział w naszym konkursie. Zapraszamy wszystkie panie, które chcą promować kulturę ludową, i które uważają, iż są dobrymi gospodyniami. Musimy zauważyć, iż rola kobiety na wsi zupełnie się zmieniła. Pracuje ona również zawodowo, ale wracając do domu jest sercem naszych domów, wchodzi w rolę pani domu: przygotowuje posiłek, sprząta, pierze, odrabia z dziećmi lekcje, więc ten zakres obowiązków jest bardzo szeroki – zauważa.

Małgorzata Krzywda podkreśla, iż już za tę działalność paniom należy się uznanie, ale jeszcze bardziej – za dodatkowe zaangażowanie w promocję tradycji świętokrzyskiej wsi.

– Ubiór, dawne obyczaje podczas gotowania, różnych uroczystości. To jest bardzo ważne, by kobiety cały czas promowały tę polską kulturę, przekazywały ją z pokolenia na pokolenie. Musimy nagradzać osoby, które chcą tę tradycję podtrzymywać – podkreśla.

Nazwisko zwyciężczyni poznamy w niedzielę, 27 lipca, podczas finału konkursu na „Najlepszą Gospodynię Województwa Świętokrzyskiego – serce domu, dusza wsi 2025”. Jak zapowiada Małgorzata Krzywda, laureatka zostanie wyłoniona w drodze trzyetapowej zabawy.

– Pierwszy etap to rozwiązanie testu, ale to są naprawdę proste pytania, dotyczące obrzędów, regionu. Nie ma się czego bać. Drugi etap to test sprawnościowy, którym będzie np. obieranie jabłka, by powstała jak najdłuższa obierka, albo ubijanie białka widelcem na czas. Trzeci etap to prezentacja stroju świętokrzyskiego, inspirowanego folklorem świętokrzyskim, czyli może to być np. współczesna sukienka, ale musi zawierać tradycyjne dodatki – opisuje.

Działania pań będzie oceniać pięcioosobowe jury pod przewodnictwem Wiesławy Kwiatek, uczestniczki programu telewizyjnego „Sanatorium miłości”.

– To jest pani mieszkająca w Warszawie. Chcieliśmy, żeby kobieta, która mieszka w mieście, doceniła te walory kobiet zamieszkałych na wsi – zaznacza.

Finał odbędzie się 27 lipca, w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00. Natomiast rekrutacja kandydatek trwa do 20 lipca. Zgłoszenia można wysłać drogą mailową lub pocztą tradycyjną. Regulamin i niezbędne formularze na internetowej stronie Muzeum Wsi Kieleckiej.



Idź do oryginalnego materiału