Kontrole graniczne na granicy z Niemcami: nowy etap w walce z nielegalną imigracją. Od 7 lipca, na podstawie rozporządzenia MSWiA, zostaną wprowadzone czasowe kontrole na wewnętrznych granicach Polski z Niemcami i Litwą. Kontrole te będą miały na celu przeciwdziałanie przepływowi nielegalnych migrantów.

plotkosfera.pl 9 godzin temu

Wiceszef MSWiA, Czesław Mroczek, poinformował, iż od momentu przystąpienia Polski do strefy Schengen w 2007 roku, czasowe kontrole na wewnętrznych granicach były wprowadzane wielokrotnie. Tym razem kontrole będą prowadzone na 52 wytypowanych miejscach na granicy z Niemcami, z czego 16 miejsc będzie prowadziło kontrole stałe. Na granicy z Litwą zostaną ustanowione 13 przejść granicznych i punktów kontrolnych.

Liczby migrantów są alarmujące. W 2023 roku, według wiceszefa MSWiA, przyjęto 968 osób w ramach readmisji i porozumień dublińskich, a w 2024 roku – 688. Z kolei w 2024 roku, około 10 000 osób uzyskało odmowę wjazdu do Niemiec, z czego połowa to obywatele Ukrainy, którzy mają zezwolenie na legalny pobyt w Polsce. W tym roku, liczba odmów wjazdu do Niemiec wynosi 4500, z czego około 800 osób to nielegalni migranci z Białorusi.

Kontrole graniczne są konieczne, aby zapobiec nielegalnej imigracji i zachować bezpieczeństwo w kraju. Wiceszef MSWiA podkreślił, iż „PiS nie prowadził danych dotyczących tych odmów, nie interesowali się tym, nie wprowadzili polskiej kontroli, chociaż w stosunku do nas mówią, iż to jest za późno”. Dlatego też, obecny rząd musi podejmować radykalne środki, aby przeciwdziałać nielegalnej imigracji.

Statystyki są wyraźne. W 2024 roku, sprawdzono około 10 000 osób, które uzyskały odmowę wjazdu do Niemiec. Z tej liczby, około 5 000 osób to obywatele Gruzji, Białorusini i inni obywatel państw dawnych republik radzieckich. Ponadto, około 800 osób to nielegalni migranci z Białorusi, którzy przedostają się do Polski.

Warto zauważyć, iż kontrole graniczne są nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale również mają wpływ na gospodarkę kraju. Nielegalna imigracja może powodować straty finansowe, związane z utrzymaniem migrantów, opieką medyczną i innymi kosztami. Dlatego też, wprowadzenie czasowych kontroli na wewnętrznych granicach jest konieczne, aby przeciwdziałać nielegalnej imigracji i zachować bezpieczeństwo w kraju.

Wiceszef MSWiA podkreślił, iż „cały czas prowadzimy kontrolę legalności pobytu i ujawniamy przypadki przebywania bez legalnych dokumentów”. Dlatego też, wprowadzenie czasowych kontroli na wewnętrznych granicach jest konieczne, aby przeciwdziałać nielegalnej imigracji i zachować bezpieczeństwo w kraju.

Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia MSWiA, kontrole graniczne będą obowiązywać do 5 sierpnia. Na granicy z Niemcami funkcjonować będzie 50 przejść granicznych, a na granicy z Litwą – 13. Ochrona granicy litewskiej ma obejmować nie tylko przejścia, ale także lasy i drogi w ich pobliżu, gdzie zostaną ustanowione punkty kontrolne.

Warto zauważyć, iż kontrole graniczne są ważnym elementem polityki migracyjnej kraju. Dlatego też, wprowadzenie czasowych kontroli na wewnętrznych granicach jest konieczne, aby przeciwdziałać nielegalnej imigracji i zachować bezpieczeństwo w kraju.

Idź do oryginalnego materiału