W ostatnich tygodniach pojawiły się zmiany, które mogą mieć istotne znaczenie dla wielu polskich rodzin. Choć nie odbiły się jeszcze szerokim echem w mediach, niosą ze sobą konkretne konsekwencje – zarówno w codziennym życiu, jak i w sferze zawodowej. Warto przyjrzeć się bliżej temu, co już obowiązuje i co jeszcze może zaskoczyć rodziców.

Fot. Warszawa w Pigułce
Rodzice zyskują więcej. Nowe przywileje dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny
W Polsce trwa cichy przełom w polityce prorodzinnej. Nowe regulacje i partnerstwa otwierają przed rodzinami wielodzietnymi kolejne drzwi – nie tylko w sklepach, ale również na rynku pracy. Beneficjenci Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na realne wsparcie zarówno przy codziennych zakupach, jak i w poszukiwaniu zatrudnienia. Nowe przywileje obowiązują już od marca i kwietnia tego roku.
Więcej niż tylko rabat. Lidl docenia rodziny
Jednym z najgłośniejszych partnerów programu KDR jest sieć Lidl. Od 11 kwietnia osoby posiadające kartę mogą liczyć na 10-procentową zniżkę na wybrane produkty z siedmiu kategorii. Wśród nich znajdują się m.in. warzywa i owoce z „Ryneczka Lidla”, pieczywo z własnej piekarni sieci, produkty dla dzieci czy wyroby marki „Kuchnia Lidla”. To znaczące udogodnienie, biorąc pod uwagę codzienne potrzeby dużych rodzin i stale rosnące ceny żywności.
Nowe przywileje dla bezrobotnych rodziców
Od marca Karta Dużej Rodziny daje więcej także w urzędzie pracy. Nowa ustawa o rynku pracy przewiduje, iż osoby bezrobotne posiadające KDR będą mogły korzystać z wielu nowych udogodnień: dłuższego okresu pobierania zasiłku (z 180 do 365 dni), pierwszeństwa w uzyskaniu pomocy oraz możliwości kontaktu z doradcą ds. zatrudnienia. Dodatkowo, nie będą już ograniczone do urzędu pracy adekwatnego dla swojego miejsca zamieszkania – zyskają dostęp do pomocy również w innych miejscowościach.
„Zysk” bez względu na wiek dziecka
Warto przypomnieć, iż rodzicom przysługuje KDR bezterminowo, niezależnie od wieku dzieci. Te natomiast mogą korzystać z karty do 18. lub 25. roku życia (jeśli kontynuują naukę), a osoby z niepełnosprawnościami – bez ograniczeń wiekowych.
Program sukcesywnie się rozwija. Lista partnerów systematycznie się poszerza, a rząd nie wyklucza dalszego zwiększania zakresu przywilejów. Karta Dużej Rodziny staje się więc nie tylko symbolem wsparcia, ale i realnym narzędziem pomagającym zrównoważyć domowy budżet rodzinom wielodzietnym.