Morskie Oko w majówkę? Zmień plany i przyjedź na ten szlak. Poradzą sobie choćby dzieci

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Gdzie warto pojechać w majówkę? jeżeli zamiast leżenia na kanapie wolisz aktywny wypoczynek, obierz na cel województwo dolnośląskie. Znajdziesz tam urokliwe pasmo górskie z niezwykłą historią. W sam raz na ciekawą wycieczkę.
Góry Sowie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych będące równocześnie ich najstarszą częścią. Najwyższym szczytem okolicy jest Wielka Sowa mierząca 1015 m n.p.m. Nie brakuje również wież widokowych, polan oraz skałek, co sprawia, iż każdy, choćby mało doświadczony piechur, znajdzie tu coś dla siebie. To również interesujący kierunek dla osób lubiących historię, gdyż znajdziesz tu niezwykły, a przy tym nieskomplikowany technicznie szlak, który będzie niczym droga do barwnej przeszłości regionu.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy możemy się obejść w górach bez zbiorników?


Co warto zwiedzić w górach Sowich? Zapomnij o oklepanych atrakcjach i wybierz się w podróż w czasie
Szlak dawnej kolei zębatej w Górach Sowich to ciekawa, a przy tym wciąż mało popularna atrakcja i pomysł na niedługą wędrówkę obfitującą w wiele pięknych oraz cennych historycznie i edukacyjnie miejsc. Ponieważ jest dość prosty, bez obaw możesz zabrać na niego choćby najmłodszych członków rodziny. Podczas przeprawy odwiedzisz urokliwe zakątki, dwa stare wiadukty i most, który na każdym zrobi wrażenie. Cała wycieczka powinna zająć nieco ponad dwie godziny.


Budowa Kolei Sowiogórskiej ruszyła w 1897 roku, zaś przez kolejne lata oddawano do użytku konkretne odcinki. Ostatecznie cała trasa miała 62 kilometry długości i łączyła ze sobą Dzierżoniów oraz Ścinawkę Średnią. Choć cieszyła się sporym zainteresowaniem turystów, a ponadto służyła do przewozu węgla, po zakończeniu I wojny światowej okazała się nierentowna. W 1932 roku całkowicie zawieszono jej działalność, zaś niedługo potem zdecydowano o rozbiórce trasy między Woliborzem a Srebrną Górą, co było równoznaczne z jej zamknięciem.


Jaka jest trasa Kolejki Sowiogórskiej? Przejdź się urokliwym fragmentem
Wokół dawnej trasy kolei prowadzi ścieżka edukacyjna "Zębata". Wędrówkę najlepiej rozpocząć z miejscowości Żdanów, skąd początkowo prowadzić cię będą zielone i zielono-niebieskie oznaczenia. Już na początku zobaczysz pierwszy wiadukt oraz zniszczoną platformę widokową. Następnie kieruj się oznaczeniami ścieżki dydaktycznej, którą przejdziesz kolejnym wiaduktem (Srebrnogórskim), by dojść do drogi z czerwonymi znaczeniami. Nią pójdź w lewo, aż do wiszącego wiaduktu, potem zaś wróć tym samym odcinkiem, jednak nie skręcaj znów w to samo miejsce, tylko podejdź nieco dalej.


Do wyboru będą dwie opcje: wrócić na ścieżkę dydaktyczną lub przejść się aż do niebiesko-zielonych znaczeń, którymi dotrzesz do Fortu Ostróg (również warty odwiedzenia). Ten następnie połączy się z trasą "Zębata" i poprowadzi cię dalej. Druga opcja jest nieco dłuższa i omija kawałek ścieżki edukacyjnej jednak dla chętnych warta rozważenia.


Ostatni etap to spacer "Zębatą", aż do wiaduktu Żdanowskiego i punktu startowego. Warto wiedzieć, iż na całej trasie nie brakuje miejsc do odpoczynku wraz z ławeczkami, gdzieniegdzie możesz podziwiać interesujące skałki. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zajrzeć do fortu, czy też nie, trasa wiedzie przyjemną pętelką, na której nie sposób się nudzić. W krótszej wersji ma niecałe 7 kilometrów. Słyszałe/aś o tej trasie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału