Choć odłączanie urządzeń z gniazdek może wydawać się staromodnym nawykiem, w rzeczywistości jest to szybki i łatwy sposób na oszczędzanie energii i poprawę bezpieczeństwa. Latem, kiedy wyjeżdżamy na długo wyczekiwane i zaplanowane wakacje, poświęcenie kilku sekund na wyciągnięcie wtyczki może zapobiec potencjalnym zagrożeniom i obniżyć rachunki za prąd. Taka praktyka nie jest jednak uniwersalna. Niemiecki serwis focus.de przygotował interesujące zestawienie trzech urządzeń, które lepiej zostawić pod prądem.
REKLAMA
Zobacz wideo Marieta Żukowska zagrała w filmie męża. "Łukasz jest dla mnie najgorszy na planie"
Jakich urządzeń nie powinno się odłączać od prądu? Powszechny błąd z drukarką
Nie każdy sprzęt jest tolerancyjny, jeżeli chodzi o całkowite odłączenie od źródła zasilania i może powodować problemy po ponownym podłączeniu. Powodów można doszukiwać się w różnych czynnikach np. funkcjonalności czy też programowaniu. Jednym z takich urządzeń jest drukarka atramentowa.
Odłączanie jej od prądu, zamiast wyłączenia przyciskiem może prowadzić do niepotrzebnego zużycia atramentu. Przy ponownym włączeniu urządzenie uruchamia się jak po resecie i rozpoczyna czyszczenie głowicy, co pochłania sporo tuszu.
DrukarkaFot. cottonbro studio / pexels
Myślisz, iż oszczędzasz? W rzeczywistości narażasz się na straty
Kolejnym urządzeniem w zestawieniu są telewizory z technologią OLED. Po wyciągnięciu przewodu zasilającego ulegają zakłóceniom. Wszystko przez piksele, które są automatycznie odświeżane w tle. jeżeli więc będziesz robić to regularnie, możesz zakłócić ten proces i spowodować uszkodzenie bądź pogorszenie się jakości obrazu.
Na liście znalazł się również router Wi-Fi. Jego odłączenie od źródła zasilania, jest możliwe tylko wtedy gdy nie są do niego podłączone żadne inne ważne urządzenia. jeżeli używasz go do obsługi telefonu stacjonarnego, automatycznej sekretarki i inteligentnych urządzeń domowych, najlepiej tego nie robić. Niektóre z nich po wyjęciu wtyczki z gniazdka mogą stać się niedostępne, a choćby sprawiać problemy przy ponownym uruchomieniu.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.