Nie musisz lecieć za ocean. Ten wodospad w Polsce jest wyższy niż Niagara, a mało kto o nim wie

gazeta.pl 2 godzin temu
W Polsce nie brakuje miejsc, które zapierają dech w piersiach, Jednym z nich jest największy wodospad w naszym kraju, który nie tylko robi ogromne wrażenie, ale także... jest wyższy od słynnej Niagary. jeżeli szukasz niezapomnianych widoków, to miejsce warto zobaczyć na własne oczy.
W Tatrach Wysokich, a dokładniej w Dolinie Roztoki, znajduje się prawdziwa perełka polskich gór. To Wielka Siklawa, która uznawana jest za największy wodospad w Polsce. Choć może się to wydawać zaskakujące, Siklawa jest niemal o 20 metrów wyższa od słynnej kanadyjskiej Niagary.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak wygląda Majorka poza sezonem?


Wodospad wyższy niż Niagara. Robi ogromne wrażenie
Szacuje się, iż wysokość Wielkiej Silkawy to około 70 metrów, co odpowiada mniej więcej 20-piętrowemu budynkowi. Dla porównania Niagara ma 51 metrów wysokości. Siklawa robi ogromne wrażenie – szczególnie latem, kiedy potężne strugi wody spadają kaskadą z progu skalnego, oddzielającego Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. W zależności od poziomu wody w Wielkim Stawie wodospad przybiera formę dwóch, a czasem choćby trzech strumieni. W słoneczne dni, wśród unoszącej się mgiełki, można zobaczyć tęczę. To jeden z tych widoków, którego się nie zapomina.


Wielka Siklawa od lat inspiruje artystów i podróżników. Walery Eljasz-Radzikowski, malarz i fotograf, pisał o niej z zachwytem:
Siklawa jest w całych Tatrach najznakomitszym wodospadem, a tylko mała stosunkowo ilość wody spadającej przeszkadza jej mierzyć się z najrozgłośniejszemi wodospadami w Europie.
Poeta Seweryn Goszczyński pisał z kolei:
O sto może kroków od nas przelewał się, grzmiał wodospad i rosił nad swoimi mgłami. Przekrojony od sterczącej na wierzchu opoki, rzuca się on prostopadle dwoma pasami (...). Lecąca woda, połamana, pokłębiona, wrząca, zdaje się być tylko pianą i brylantami.
Jak dojść do Wielkiej Siklawy? Trasa nie jest trudna
Do wodospadu prowadzi zielony szlak turystyczny z Palenicy Białczańskiej, czyli popularnego punktu wypadowego w Tatry. Znajduje się tam parking płatny, który w okresie letnim warto rezerwować z wyprzedzeniem.


Trasa wiedzie przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki, a jej przejście zajmuje ok. 2 godziny w jedną stronę. Droga nie jest trudna i nadaje się również dla mniej doświadczonych turystów. Warto jednak pamiętać o odpowiednim obuwiu i zabraniu zapasów wody.
Cała wędrówka (w obie strony) zajmuje około 4 godzin spokojnego marszu w otoczeniu tatrzańskiej przyrody. To idealna propozycja na jednodniową wyprawę.
Idź do oryginalnego materiału