Pokój w cieniu wojny: Rosja odrzuca Watykan jako miejsce rozmów pokojowych z Ukrainą

plotkosfera.pl 6 godzin temu

W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy zaostrzenie sytuacji między Rosją a Ukrainą, co skłania do refleksji nad przyszłością rozmów pokojowych. Agencja Bloomberga podała, iż Kreml nie jest zainteresowany rozmowami pokojowymi z Ukrainą, w które zaangażowałby się Watykan. Ta informacja została potwierdzona przez Siergieja Ławrowa, szefa MSZ Rosji.

Ławrow oświadczył, iż „Rozmowy w Watykanie nie byłyby eleganckim rozwiązaniem, ponieważ Rosja i Ukraina to kraje prawosławne”. Wyobraź sobie Watykan jako miejsce przeprowadzenia rozmów pokojowych. No, powiedziałbym, iż trochę to nieeleganckie, żeby prawosławne kraje omawiały na katolickiej ziemi sprawy dotyczące wyeliminowania pierwotnych przyczyn wojny. Ta wypowiedź Ławrowa wskazuje na to, iż Rosja nie jest gotowa do kompromisu w sprawie rozmów pokojowych.

Ławrow potwierdził, iż odbędzie się kolejna rundna rozmów z Ukrainą, nie sprecyzował jednak, w którym kraju ani w jakim terminie. Zwrócił uwagę, iż po stronie rosyjskiej prace nad memorandum w sprawie przyszłych rozmów pokojowych są na „zaawansowanym poziomie”. Powtórzył, iż Moskwa nie pozwoli, by rosyjskojęzyczni mieszkańcy Ukrainy pozostawali pod rządami „junte” prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Rosja zarzuca Ukrainie, iż obowiązują tam przepisy rzekomo dyskryminujące osoby rosyjskojęzyczne. Kijów odrzuca te oskarżenia.

Według agencji Reutera, wypowiedź Ławrowa świadczy o tym, iż Rosja podczas dowolnych rozmów pokojowych będzie wysuwać takie same żądania, co na samym początku inwazji na Ukrainę. Władze w Moskwie uważają, iż najlepszym miejscem do prowadzenia dalszych negocjacji jest nie Watykan, ale Turcja. To wskazuje na to, iż Rosja poszukuje alternatywnych miejsc do prowadzenia rozmów pokojowych, unikając Watykanu.

Warto zauważyć, iż Turcja jest już doświadczonym miejscem negocjacji między Rosją a Ukrainą. W lutym 2022 roku, prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, zaprosił prezydenta Rosji, Władimira Putina, i prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, do Ankarę, aby prowadzić rozmowy pokojowe. Choć te rozmowy nie przyniosły rezultatów, to Turcja przez cały czas pozostaje istotnym graczem w konflikcie między Rosją a Ukrainą.

W Polsce, minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, powiedział, iż „Polska wspiera inicjatywy mające na celu rozwiązanie konfliktu na Ukrainie”. Rau dodał, iż „Polska jest gotowa do współpracy z Watykanem i innymi organizacjami międzynarodowymi w celu pomocy w rozwiązaniu konfliktu”. To wskazuje na to, iż Polska jest zaangażowana w rozwiązywanie konfliktu na Ukrainie i wspiera inicjatywy mające na celu rozwiązanie tego konfliktu.

Podsumowując, rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą są skomplikowane i trudne. Rosja odrzuca Watykan jako miejsce rozmów pokojowych, a Ławrow wskazuje na to, iż Rosja nie jest gotowa do kompromisu. Władze w Moskwie preferują Turcję jako miejsce negocjacji, a Polska jest zaangażowana w rozwiązywanie konfliktu na Ukrainie.

Idź do oryginalnego materiału