W Watykanie narasta napięcie, a oczy świata kierują się na Kaplicę Sykstyńską. Przed zbliżającym się konklawe realizowane są ostatnie przygotowania, pełne rytuałów, modlitwy i surowych zasad milczenia. To wyjątkowy moment w historii Kościoła – pełen tajemnicy, oczekiwania i duchowego skupienia.

fot. Pixabay
Ostatnie przygotowania przed decyzją, która poruszy cały świat
W sercu Watykanu atmosfera gęstnieje z każdą godziną. W Auli Nowej Synodu kardynałowie zbierają się na kongregacjach generalnych. To intensywny czas modlitwy, rozmów i rozeznania. Wszystko po to, by przygotować się do jednego z najważniejszych momentów w historii Kościoła katolickiego – wyboru nowego papieża.
Przysięga pod groźbą ekskomuniki
W poniedziałek po południu odbędzie się ceremonia zaprzysiężenia osób, które podczas konklawe będą miały dostęp do kardynałów. Wśród nich są lekarze, kucharze, pracownicy techniczni. Każdy z nich złoży przysięgę milczenia. Złamanie jej grozi ekskomuniką. Watykan nie pozostawia żadnych wątpliwości co do wagi ciszy i tajemnicy, jaka ma towarzyszyć wyborowi nowego przywódcy Kościoła.
Procesja do Kaplicy Sykstyńskiej już w środę
Konklawe rozpocznie się w środę 7 maja o godzinie 16:30. Wtedy 133 kardynałów-elektorów wyruszy w procesji do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, w zamknięciu i odcięciu od świata, będą wybierać nowego papieża. Nie wiadomo, ile potrwa głosowanie – historia uczy, iż wszystko zależy od jedności i woli kardynałów.
Modlitwa z całego świata
Kardynałowie już dziś apelują do wiernych o modlitwę. Ich głos rozchodzi się poza mury Watykanu – ten moment ma wymiar duchowy dla milionów ludzi. Wybór papieża to nie tylko decyzja hierarchów. To wydarzenie, które na nowo kształtuje przyszłość Kościoła i jego rolę we współczesnym świecie.