Oszuści sięgają po różne metody, by wykraść dane seniorów i innych użytkowników korzystających z Internetu. Jedną z nich są programy wykradające hasła. To nic innego, jak złośliwe oprogramowania, które nieświadomie można zainstalować na swoim komputerze lub telefonie. Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora od ponad 10 lat edukuje i ostrzega przed zagrożeniami, jakie czyhają na seniorów w przestrzeni informacyjnej. Prowadzimy działania w ramach kampanii „Stop Manipulacji. Nie Daj Się Oszukać”. W najnowszym artykule Głosu Seniora chcemy przestrzec przed programami wykradającymi hasła.
Programy, których oszuści używają, by obejść systemy bezpieczeństwa i wykraść nasze dane, to najczęściej zainfekowane pliki. Złośliwe oprogramowanie znajduje się w plikach, zdjęciach lub linkach w wiadomościach e-mail. Pobierając je, narażamy się na niebezpieczeństwo. Celem oszustów jest bowiem kradzież takich poufnych informacji, jak hasła czy dane logowania. Dlatego nigdy nie należy otwierać podejrzanych załączników ani klikać w linki niewiadomego pochodzenia.
Coraz więcej użytkowników zdaje sobie sprawę, iż proste i przewidywalne hasło nie wystarcza. Uwrażliwiać na ten temat należy szczególnie osoby starsze, które niejednokrotnie zmagają się z problemami z pamięcią i nie chcą tworzyć trudnych kombinacji hasłowych. Tymczasem silne hasło jest niezbędne do tego, by chronić nasze dane i tożsamość!
Jak działają programy wykradające hasła?
Przede wszystkim, takie programy zdobywają poufne informacje, które są przechowywane na urządzeniu. Skradzione dane sprzedaje się innym cyberprzestępcom lub używa do kradzieży tożsamości lub pieniędzy.
Jak się chronić?
Aby uniknąć takich sytuacji, warto stosować się do następujących zaleceń:
- zainstalować oprogramowanie antywirusowe i często je aktualizować – jeżeli program wykradający hasła zostanie wykryty, trzeba natychmiast go wyczyścić i usunąć z urządzenia.
- dobre hasło to podstawa bezpieczeństwa – lepiej unikać prostych haseł z użyciem ważnych dat. Utworzone hasła powinny być trudne do zhakowania – przykładowo, można tworzyć hasła z losowych i niepowiązanych ze sobą słów, jak: „klawiszpasektermos” lub „niedzielakrzywecukier”. Dobre i silne hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków, w tym kombinację małych i wielkich liter, liczb oraz znaków specjalnych. Pamiętajmy – im dłuższe hasło, tym trudniej je złamać. Nie korzystaj z sekwencji kolejnych liter lub cyfr.
- Nie używaj tego samego hasła do wielu kont!
- Nie wpisuj hasła, gdy ktoś zagląda Ci przez ramię ani nie wysyłaj go w wiadomościach e-mail i SMS. Unikaj także logowania się na cudzym sprzęcie.
- Stosuj dwuetapowe uwierzytelnianie – nie jest ono tak skomplikowane, jak może się wydawać. To coraz częstsza metoda logowania się w aplikacjach bankowych.
