Siemianowiccy seniorzy na Jasnej Górze

siemianowice.pl 4 godzin temu
Siemianowiccy seniorzy na Jasnej Górze.

7 maja siemianowiccy seniorzy byli na wycieczce w Częstochowie. Głównym punktem była Jasna Góra. Temat wycieczki „Jasna Góra – historyczne spojrzenie na dzieje klasztoru jako bastionu w walce o zachowanie wolności i narodowej tożsamości” w pełni odzwierciedla przeżycia jakie doznaliśmy zwiedzając np. Bastion św. Rocha- Skarbiec Pamięci Narodu i wystawy:

  • „Narodowy zryw „Solidarności’ w wotach pielgrzymów jasnogórskich”
  • „Ojczyzno ma – Polskie drogi do wolności”
  • pamiątki po ofiarach katastrofy w Smoleńsku

Wszystkie zgromadzone eksponaty wiążą się z historią Polski od XVII wieku, aż do ostatnich lat. Najciekawsze z nich to militaria i przedmioty z XVII i XVIII wieku np. kule armatnie z oblężenia Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego, zbroja husarska, hetmańskie buławy, karabela (miecz) prawdopodobnie darowana klasztorowi przez Stefana Batorego, płótna ze zdobycznych namiotów tureckich, fragment skrzydła husarskiego króla Jana III Sobieskiego, który miał je na sobie w czasie odsieczy wiedeńskiej.

Powojenne losy Polski ilustrują przede wszystkim zdjęcia i przedmioty związane z „Solidarnością” i księdzem Jerzym Popiełuszką. Najsłynniejszym eksponatem jest duży, charakterystyczny długopis z wizerunkiem papieża Jana Pawła II, którym Lech Wałęsa podpisywał porozumienia sierpniowe w 1980 roku.

Ogromne wrażenie robią zniszczone ubrania ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku: mundur generała Andrzeja Błasika oraz sutanna, buty i przedmioty osobiste księdza pułkownika Jana Osińskiego. Również duże wrażenie zrobiło na wszystkich zwiedzanie Skarbca Jasnogórskiego, gdzie przechowywane są najcenniejsze dary materialne ofiarowane Jasnej Górze w minionych wiekach – przez królów, sławnych wodzów itd. Piękna jest monstrancja z XVI w., z którą Ojciec Kordecki, mimo toczącej się bitwy miał obchodzić wały Jasnej Góry w czasie szwedzkiego oblężenia „aby się modlić i dodać otuchy obrońcom”. W Skarbcu jest ona opisana jako „Monstrancja ofiarowana przez króla Zygmunta I Starego” z 1542 roku.

Kaplica Cudownego Obrazu nie jest duża, a przy tym prawie zawsze pełna pielgrzymów, dlatego tuż obok niej znajduje się drugi, większy kościół – czyli właśnie Bazylika, odnowiona w barokowym stylu.

Seniorzy mieli możliwość, kto chciał, oddać się zadumie i modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej, więc nie zabrakło też i duchowych przeżyć.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Przed wejściem do najważniejszego polskiego sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze.
Siemianowiccy seniorzy na Jasnej Górze.
Gablota z pamiątkami na Jasnej Górze.
Pamiątki po generale Andrzeju Błasiku.
Zgromadzone eksponaty na Jasnej Górze.
Zgromadzone eksponaty na Jasnej Górze.
Zgromadzone eksponaty na Jasnej Górze.
Zgromadzone eksponaty na Jasnej Górze.
Zgromadzone eksponaty na Jasnej Górze.
Idź do oryginalnego materiału