Pałac w Ciechanowicach najprawdopodobniej powstał w XVII wieku, jednak pierwsze wzmianki o jego budowli pojawiają się w dokumentach z 1568 roku. Przeszedł dwie przebudowy. Pierwsza została wykonana w 1846 roku na polecenie hrabiego Fryderyka Bernarda von Prittwitza, druga zaś na przełomie XIX i XX wieku. Pałac został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.
REKLAMA
Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]
Czy pałac w Ciechanowicach można zwiedzać? Bilety nie są tanie, ale warto
Jest utrzymany w stylu neobarkowym. Od północnej strony znajduje się oszklona weranda, okna przyozdobione są sztukaterią i mają obramowania wykonane z piaskowca. Na pierwszym piętrze niemal wszystkie ściany pokrywają freski.
Pałac w Ciechanowicach fot. wikimedia commons, Artur Kubieniec, Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska .
W 1945 roku budynek przeszedł w ręce państwa. Władze komunistyczne najpierw zorganizowały w nim ośrodek kolonijny, a w 1970 roku przekształciły go w dom dziecka. Jak podaje portal jeleniagora.naszemiasto.pl, w 2010 roku pałac odkupiło Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Jeleniej Górze, którego właścicielem jest Andrzej Meller. Nowy nabywca chciał otworzyć w nim spa z zapleczem hotelowym, ale kiedy pod warstwą tynku odkryto manualne malowidła, zainwestował w renowację. Po 12 latach remontu otworzył prywatne muzeum.
Dla zwiedzających jest dostępne od 1 kwietnia, a cena za wejście do pałacu i ogrodów wynosi 70 zł. Zwiedzenie samego terenu zewnętrznego to koszt 30 zł. Kompleks mieści się na siedmiu hektarach, a do zobaczenia są trzy rodzaje ogrodów: włoski, francuski i angielski.
Co zwiedzić w Ciechanowicach? Nudno na pewno nie będzie
Będąc w Ciechanowicach, warto także zajrzeć do kościoła św. Augustyna z XVIII wieku z drewnianym zdobionym stropem oraz do dawnej huty żelaza. To także dobre miejsce dla fanów pieszych wędrówek, bo w okolicy znajduje się kilka szlaków turystycznych np. trasa na Krzyżną Górę lub na Miedziankę. Lubisz zwiedzać zabytki? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.