
W dniu 21 sierpnia 2024 r., Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował wniosek do Roberty Metsoli, przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, o uchylenie immunitetu europosłowi Danielowi Obajtkowi (PiS). Wniosek ten dotyczy dwóch odrębnych spraw, w których Obajtek jest oskarżony o składanie fałszywych zeznań przed sądem oraz wycofanie ze sprzedaży na stacjach Orlen jednego numeru tygodnika „Nie”.
Według danych, wniosek o uchylenie immunitetu został złożony przez warszawską prokuraturę okręgową. Prokurator Anna Adamiak potwierdziła, iż wniosek dotyczy dwóch spraw: podejrzenia składania fałszywych zeznań dotyczących znajomości Obajtka z dziennikarzem Piotrem Nisztorem oraz wycofania ze sprzedaży na stacjach Orlen jednego numeru tygodnika „Nie”, w czasie gdy Obajtek był prezesem Orlenu.
Pierwsza sprawa dotyczy zawiadomienia złożonego przez dziennikarza Grzegorza Jakubowskiego, który zarzucił Obajtkowi kłamstwo wygłoszone przed sądem 11 maja 2023 r. Jakubowski powołał się na nagranie z 2018 r., opublikowane w marcu 2024 r. przez Onet, które ma świadczyć o nieformalnych kontaktach Obajtka z Nisztorem – wbrew temu, co Obajtek zeznał w sądzie.
Druga sprawa dotyczy wycofania ze sprzedaży na stacjach Orlen jednego numeru tygodnika „Nie” w marcu 2023 r. Obajtek odpowiadał na zarzuty w piątek, twierdząc, iż nagrania są zmontowane i iż wycofanie numeru tygodnika „Nie” było stosowne, ponieważ obrażał uczucia religijne, krzyż i Świętego Jana Pawła II.
Zgodnie z przepisami, o ile Prokurator Generalny poprze wniosek dotyczący Obajtka, trafi on do Parlamentu Europejskiego, który podejmuje decyzję w sprawie uchylenia immunitetu europosłowi. Dopiero po uprzednim uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego możliwe jest pociągnięcie posła PE do odpowiedzialności karnej.
Warto przypomnieć, iż Parlament Europejski rozpoczął procedowanie innego wniosku polskiej prokuratury o uchylenie immunitetu Obajtkowi w styczniu. Dotyczy on niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Chodzi o zawarcie przez Orlen dwóch umów na usługi detektywistyczne z firmą wskazaną przez Obajtka.
Według danych z lipca 2024 r., Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadziła postępowanie wobec Obajtka dotyczące składania fałszywych zeznań. Prokurator wydał wtedy postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przełamania zabezpieczeń i założenia urządzeń podsłuchowych w gabinecie prezesa Orlenu.
Warto zauważyć, iż sprawa Obajtka jest jednym z najbardziej głośnych i kontrowersyjnych przypadków w polskiej polityce w ostatnich latach. Europoseł jest członkiem partii PiS, która jest w tej chwili partią rządzącą w Polsce. Sprawa Obajtka może mieć znaczący wpływ na polską politykę i stosunki między Polską a Unią Europejską.
Według danych, sprawa Obajtka jest śledzona przez media i opinię publiczną w Polsce i za granicą. Ludzie są zainteresowani tym, jak sprawa się rozwinie i jaki będzie wynik. To jest ważne, ponieważ sprawa Obajtka może wpłynąć na polską politykę i stosunki między Polską a Unią Europejską.
Statystyki pokazują, iż sprawa Obajtka jest jednym z najczęściej dyskutowanych tematów w mediach i społecznościach w Polsce i za granicą. Ludzie są zainteresowani tym, jak sprawa się rozwinie i jaki będzie wynik. To jest ważne, ponieważ sprawa Obajtka może wpłynąć na polską politykę i stosunki między Polską a Unią Europejską.
W konkluzji, sprawa Obajtka jest bardzo ważnym i złożonym przypadkiem, który może wpłynąć na polską politykę i stosunki między Polską a Unią Europejską. Ludzie są zainteresowani tym, jak sprawa się rozwinie i jaki będzie wynik. To jest ważne, ponieważ sprawa Obajtka może wpłynąć na polską politykę i stosunki między Polską a Unią Europejską.