Goczałkowice-Zdrój to wieś położona w województwie śląskim, nazywana przez niektórych "różanym uzdrowiskiem". Wszystko za sprawą wyjątkowego Festiwalu Róż. Co roku na terenie całej gminy realizowane są koncerty, rozmowy i spotkania, które łączy właśnie ten kwiat. Podczas wydarzenia można podziwiać także wyjątkowe florystyczne kompozycje, z królową kwiatów w roli głównej.
REKLAMA
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Tak wyglądały początki
O naturalnych walorach leczniczych Goczałkowic-Zdroju dowiedziano się w 1856 roku. Pruskie władze, poszukujące na tym terenie pokładów soli, natrafiły na złoża solanki. To odkrycie było początkiem bogatej historii goczałkowickiego uzdrowiska. niedługo wybudowano tam pierwsze zdrojowe obiekty, a na ulicach pojawili się pierwsi kuracjusze. Niestety, wybuch II wojny światowej sprawił, iż uzdrowisko straciło dawny blask.
Jak podaje oficjalna witryna Goczałkowic-Zdrój, "ratunkiem dla uzdrowiska okazała się decyzja Wydziału Zdrowia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, która w 1953 r. powołała do życia Wojewódzki Szpital Przeciwreumatyczny dla pobliskiego okręgu przemysłowego", a także reaktywacja dziecięcego sanatorium. Rehabilitowano w nim maluchy cierpiące m.in. na chorobę Heine-Medina.
Co się leczy w Goczałkowicach-Zdroju? Kurują się tu dziesiątki tysięcy osób
Z walorów goczałkowickiego uzdrowiska korzystają pacjenci z rozmaitymi schorzeniami. Profil leczniczy tej miejscowości specjalizuje się w rehabilitacji m.in. chorób narządu ruchu, a także laryngologicznych. Swoją kondycję poprawią tu także pacjenci zmagający się z chorobami naczyń obwodowych i z cukrzycą. W tym miejscu kuracjusze mogą korzystać z bogatej oferty leczniczej. Do wyboru są m.in. kąpiele mineralne, inhalacje, masaże czy elektroterapia. Uzdrowisko, jako jedne z pierwszych w Polsce, wprowadziło także zabiegi krioterapeutyczne. Goczałkowice-Zdrój cieszą się sporą popularnością wśród kuracjuszy. Jak podaje uzdrowisko, "co roku przebywa w nim ponad 10 000 pacjentów, korzystających z naturalnych bogactw miejscowości".
Oczywiście, na miejscu nie brakuje także atrakcji. Podczas wizyty warto udać się na spacer po Parku Zdrojowy, odwiedzić piękną Halę Picia Solanki oraz bajeczne Ogrody Kapias. Koniecznie wypocznij nad Jeziorem Goczałkowickim oraz miejscowymi stawami. jeżeli lubisz aktywny wypoczynek, możesz wybrać się stąd w Beskidy lub na wycieczkę do Bielska-Białej.