Słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) ostrzega przed kąpielami w tatrzańskich jeziorach i stawach. Jak informuje serwis tvnoviny.sk, straż może nałożyć mandat w wysokości do 300 euro (około 1 278,42 zł), a w postępowaniu administracyjnym choćby do 3000 euro (około 12 784,20 zł). Nina Obžutová z działu komunikacji TANAP tłumaczy, iż wysokość kary zależy od konkretnej sytuacji.
Turyści nagminnie łamią te przepisy w Tatrach
W rejonach objętych trzecim stopniem ochrony przyrody obowiązuje zakaz poruszania się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. – Ustawa stanowi nadrzędną normę prawną nad Regulaminem Zwiedzających Park Narodowy, więc chociaż nie zabrania ona wprost kąpieli w jeziorach, strumieniach i wodospadach, taka aktywność nie jest możliwa, ponieważ stanowiłaby naruszenie prawa – powiedziała Nina Obžutová.
I dodała: "Żaden szlak turystyczny nie prowadzi wzdłuż powierzchni jeziora ani koryta strumienia". Strażnicy najczęściej próbują udzielić pouczenia osobom łamiącym przepisy i wyjaśnić im, na czym polega ich wykroczenie. Jednak w przypadku rażących naruszeń lub aroganckiego, agresywnego zachowania turyści muszą liczyć się z najwyższymi możliwymi karami.
Obžutová podkreśliła, iż "ochrona przyrody i siedlisk rzadkich gatunków jest priorytetem". Problem nielegalnych kąpieli nasila się w okresie letnim. Co roku media publikują zdjęcia i nagrania turystów łamiących zakazy, co zmusiło władze TANAP do ponownego nagłośnienia sprawy.
Słowacki Tatrzański Park Narodowy o surowych karach
Jak pisaliśmy w naTemat.pl, jeden z głośnych incydentów miał miejsce w zeszłym roku nad Szczyrbskim Jeziorem. Grupa turystów zignorowała zakazy i weszła do chronionego zbiornika wodnego. Nagrania z tego zdarzenia obiegły internet, wywołując oburzenie wśród internautów. W efekcie na turystów nałożono grzywnę, która może sięgnąć choćby 1660 euro.
Wielu odwiedzających traktuje tatrzańskie jeziora jak naturalne baseny. Tymczasem każdy z tych zbiorników to delikatny ekosystem. Dezodoranty, szampony, chemikalia z ubrań – wszystko to może bezpowrotnie zmienić skład wody w niewielkim górskim jeziorze.
Zarówno w Polsce, jak i na Słowacji obowiązuje całkowity zakaz kąpieli w jeziorach Tatrzańskiego Parku Narodowego.