Wjazd do Niemiec z nowymi zasadami. Przygotuj się na kontrole i ograniczenia w ruchu

gazeta.pl 3 godzin temu
Czy na granicy z Niemcami są kontrole? Coraz więcej osób zadaje to pytanie przed wyjazdem do naszych zachodnich sąsiadów. Zmiany przepisów i wzmożony ruch turystyczny sprawiły, iż podróż może dziś wyglądać inaczej niż jeszcze rok temu. Podpowiadamy, jak warto się przygotować.
Od czerwca 2025 roku zaczną obowiązywać zaostrzone kontrole na granicy niemieckiej. Decyzją nowego rządu, funkcjonariusze mogą teraz przeprowadzać je nie tylko bezpośrednio przy przejściach granicznych. Takie działania mają zwiększyć bezpieczeństwo, ale dla podróżnych oznaczają jedno: konieczność lepszego przygotowania. Sprawdzane są dane osobowe, dokumenty, a także zawartość bagażu. Warto pamiętać, iż długi weekend, święta czy większy ruch turystyczny mogą dodatkowo wydłużyć czas przejazdu.

REKLAMA







Zobacz wideo Przepłynęli granicę z Rosją na pontonie



Czy na granicy z Niemcami są kontrole? Sprawdzają nie tylko dokumenty, ale też to, co wieziesz
Kontrole graniczne w Niemczech są prowadzone z dużą intensywnością. Co istotne, funkcjonariusze mogą zatrzymać pojazd nie tylko na samej granicy, ale także wiele kilometrów dalej, np. na autostradzie i drogach krajowych. W inspekcji uczestniczą różne służby, policja, celnicy, a w wyjątkowych przypadkach także wojsko. Sprawdzane są dokumenty tożsamości, dlatego wymagany jest fizyczny dowód osobisty lub paszport, istotny przez cały okres pobytu. Dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel nie są honorowane. Osoby podróżujące samochodem muszą mieć przy sobie również prawo jazdy i dowód rejestracyjny z oznaczeniem kraju (PL), a pojazd musi być ubezpieczony. Choć zielona karta nie jest obowiązkowa, jej posiadanie może przyspieszyć kontrolę.





Granica polsko-niemiecka (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Jak sprawdzić kolejki na granicy z Niemcami? Warto zajrzeć do kilku źródeł
jeżeli planujesz podróż do Niemiec i chcesz uniknąć stania w korkach na przejściu granicznym, warto wcześniej sprawdzić sytuację na drogach. Najlepszym źródłem informacji jest oficjalny serwis granica.gov.pl, który na bieżąco aktualizuje dane o czasie oczekiwania na poszczególnych przejściach. Możesz skorzystać również z aplikacji mobilnej o tej samej nazwie. Dodatkowe informacje znajdziesz także na stronach rządowych, takich jak gov.pl czy podatki.gov.pl, gdzie publikowane są komunikaty i aktualności dotyczące przepisów granicznych.


Wjazd do Niemiec z Polski. Nie każdy samochód przekroczy granicę bez problemu
W wielu niemieckich miastach obowiązują strefy ekologiczne (Umweltzonen), do których wjazd mają tylko auta spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Aby się po nich poruszać, samochód musi posiadać tzw. plakietkę ekologiczną (Umweltplakette) dostępną w trzech kolorach: zielonym, żółtym i czerwonym - jednak w praktyce w większości miejsc wpuszczane są tylko pojazdy z zielonym odznaczeniem. Starsze diesle oraz samochody bez odpowiednich norm Euro (najczęściej Euro 4 i niżej) mogą mieć zakaz wjazdu. Przed podróżą warto więc sprawdzić, czy trasa przebiega przez strefy objęte ograniczeniami. Czy dodatkowe kontrole mogą zniechęcić do podróżowania do Niemiec? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału