Woda brzozowa będzie idealna dla osób o cerze tłustej, problematycznej czy dojrzałej. Wysoka zawartość witaminy C, minerałów czy flawonoidów w składzie potęguje jej pielęgnacyjne działanie. Sprawdza się jako tonik do twarzy, wcierka do włosów, przeciwzapalny roztwór do picia, antyoksydacyjny dodatek do szamponu, czy kompres pod oczy. Sprawdź, jak wdrożyć ją do rutyny pielęgnacyjnej.
Spis treści:
- Właściwości wody brzozowej
- Skład wody brzozowej
- Zastosowanie wody brzozowej
- Woda brzozowa na twarz: anti-aging i redukcja sebum
- Jak stosować wodę brzozową na twarz?
- Woda brzozowa na włosy
- Woda brzozowa do picia
Właściwości wody brzozowej
Czysty sok z brzozy to naturalne źródło cennych składników odżywczych – zawiera m.in. aminokwasy, miedź, żelazo, wapń i potas. Znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale także w medycynie naturalnej. Wykazuje działanie moczopędne, wspiera regenerację tkanek, łagodzi ból i obniża gorączkę. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby oraz układu krążenia. Dzięki silnym adekwatnościom antyoksydacyjnym uznawany jest również za naturalny eliksir młodości – spowalnia procesy starzenia, może wspomagać redukcję zmarszczek i wyrównywać koloryt skóry. Jest wykorzystywana także w produkcji kosmetyków do włosów, ponieważ pomaga w walce z łupieżem i zapobiega nadmiernemu wypadaniu pasm.
Skład wody brzozowej
Woda brzozowa to naturalny eliksir bogaty w składniki aktywne o udowodnionym działaniu pielęgnacyjnym i prozdrowotnym. W jej składzie znajdziemy:
- Witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6) – wspierają regenerację skóry, łagodzą podrażnienia i poprawiają kondycję cery oraz włosów.
- Witaminę C – działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia skórę i wspomaga produkcję kolagenu.
- Miedź i żelazo – pierwiastki ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry i krwiobiegu; wspierają dotlenienie komórek i procesy regeneracyjne.
- Wapń, potas, magnez, fosfor – minerały, które wzmacniają barierę hydrolipidową, wspomagają nawilżenie i działają kojąco.
- Cukry i aminokwasy – nawilżają, odżywiają i wspierają elastyczność skóry.
- Kwas salicylowy i cytrynowy (w śladowych ilościach) – delikatnie złuszczają naskórek, oczyszczają pory i regulują wydzielanie sebum.
Zastosowanie wody brzozowej
Woda z brzozy, dzięki licznym adekwatnościom prozdrowotnym i pielęgnacyjnym, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. W medycynie wykorzystywana jest m.in. w terapii reumatyzmu, anemii czy schorzeń wątroby. W dietetyce ceniona jest za działanie wzmacniające układ odpornościowy i wspomagające naturalne oczyszczanie organizmu. My jednak skupimy się na jej roli w kosmetyce – gdzie sprawdza się zarówno w pielęgnacji skóry, jak i włosów.
Woda brzozowa na twarz: anti-aging i redukcja sebum
Woda brzozowa skutecznie rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Szczególnie dobrze sprawdza się przy cerze tłustej, mieszanej, trądzikowej i problematycznej. Działa łagodząco, a więc może być z powodzeniem stosowana także przy innych typach skóry. Ten naturalny kosmetyk pomaga w redukcji zmian trądzikowych, zwęża pory, nawilża i poprawia elastyczność . Jest szczególnie polecany posiadaczkom cer dojrzałych, ponieważ wspiera walkę z utratą jędrności, suchością i nierównym kolorytem.
Jak stosować wodę brzozową na twarz?
Wodę brzozową można stosować jako tonik do twarzy. Wystarczy rano i wieczorem nałożyć produkt dzięki wacika bezpośrednio na skórę. Dobrym rozwiązaniem jest również przelanie kosmetyku do butelki z atomizerem i spryskiwanie skóry podczas porannej i wieczornej pielęgnacji. Wodę stosujemy po oczyszczeniu skóry, przed nałożeniem kremu bądź serum do twarzy.
Takie wykorzystanie wody sprawi, iż skóra będzie bardziej promienna, a przebarwienia staną się po czasie mniej widoczne. Regularna aplikacja roztworu soku brzozowego pozwoli zmniejszyć nadprodukcję sebum, a tym samym zredukować łojotok.
Woda brzozowa na włosy
Skoro już wiesz, jak działa woda brzozowa na skórę twarzy, warto mieć świadomość, iż równie dobrze sprawdza się w pielęgnacji włosów. jeżeli twoje pasma mają tendencję do puszenia się, są przesuszone na długości, a przy skórze głowy gwałtownie się przetłuszczają, to naturalna płukanka z wody brzozowej będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki niej włosy staną się mocniejsze, bardziej nawilżone, a oprócz tego zyskają świeżość i zdrowy blask. Pożegnasz się z rozdwajającymi końcówkami i trudnym do okiełznania puchem. Wystarczy wmasować niewielką ilość przed umyciem włosów. Ze względu na adekwatności oczyszczające może być stosowana od czasu do czasu jako dodatek do szamponu.
Woda brzozowa stosowana jest jednak przede wszystkim na porost włosów. Do jej zadań należy wzmocnienie cebulek oraz stymulowanie ich do produkcji tak zwanych baby hair. Mozna więc z powodzeniem stosować ją w formie wcierki. Wcieraj wodę w skórę głowy, stosując delikatnie koliste ruchy. Cały rytuał potraktuj jak masaż.
Woda brzozowa do picia
Sok z brzozy możesz pozyskiwać na kilka sposobów – z pnia drzewa, liści albo pączków. Warto jednak wiedzieć, iż to właśnie sok czerpany bezpośrednio z pnia ma najwięcej cennych adekwatności. Najlepiej sięgać po świeżo pozyskany, naturalny sok – bez żadnych dodatków, konserwantów czy słodzików. Możesz pić go codziennie, ale nie dłużej niż przez trzy tygodnie. Tyle wystarczy, by wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn i zauważyć pierwsze efekty – również w wyglądzie sylwetki. przed zakupem zawsze zwracaj uwagę na termin przydatności i wyklucz ewentualne reakcje alergiczne.
Pamiętaj jednak, iż nie każdy może wprowadzić sok z brzozy do diety. Zrezygnuj z niego, jeżeli masz nadwrażliwość lub uczulenie na pyłek brzozy, a także przy niewydolności nerek, niedrożności dróg moczowych albo obrzękach związanych z chorobami serca.