
Ostatnie doniesienia medialne wskazują, iż Chiny mogą mieć interes w przedłużeniu wojny w Ukrainie. Według informacji opublikowanych w „South China Morning Post”, chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi miał powiedzieć szefowej europejskiej dyplomacji Kai Kallas, iż Pekin nie może dopuścić do przegranej Rosji z Ukrainą. Ta wypowiedź kłóci się z publicznie przedstawianym stanowiskiem Chin, które od samego początku konfliktu deklarują neutralność i popieranie procesu pokojowego.
Jednakże, wielu ekspertów i analityków uważa, iż Chiny mają strategiczny interes w przedłużeniu wojny w Ukrainie. Głównym powodem tego jest fakt, iż konflikt na Ukrainie odwraca uwagę Stanów Zjednoczonych od kwestii azjatyckich, w tym od wzrostu chińskiej potęgi. jeżeli Rosja przegra wojnę, USA mogą skierować swoją uwagę na Chiny, co byłoby niekorzystne dla Pekinu. Dlatego, przedłużenie wojny może być korzystne dla Chin, ponieważ pozwala im na utrzymanie uwagi Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.
Według danych opublikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w 2022 roku Chiny były drugim co do wielkości partnerem handlowym Rosji, za Unią Europejską. Wartość handlu między Chinami a Rosją wyniosła wówczas ponad 190 miliardów dolarów. Z kolei, Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Ukrainy, a wartość handlu między UE a Ukrainą wyniosła w 2022 roku ponad 50 miliardów euro.
Warto zauważyć, iż stosunki między Chinami a Unią Europejską są w tej chwili napięte, szczególnie w kwestii handlu i inwestycji. Unia Europejska od dawna krytykuje Chiny za dostarczanie Rosji towarów podwójnego zastosowania, co może być wykorzystywane do celów militarnych. Pekin zaprzecza tym zarzutom, jednak nigdy nie skrytykował rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W lipcu tego roku, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wstrzymał dostawy kluczowych systemów uzbrojenia na Ukrainę. To osłabienie wsparcia dla Ukrainy może być korzystne dla Chin, które utrzymują bliskie stosunki z Rosją.
Według chińskiego dziennika, Pekin zapowiedział, iż podejmie kroki odwetowe w przypadku umieszczenia na liście sankcji dwóch małych chińskich banków, które nie respektują nałożonych na Rosję ograniczeń. To podkreśla determinację Pekinu w utrzymaniu swoich interesów w regionie.
Warto zauważyć, iż wojna w Ukrainie pozostaje jednym z największych źródeł tarć między Chinami a Unią Europejską. Konflikt ten oddziałuje na cały świat, a interesy Chin w tej kwestii są bardzo istotne. Dlatego, światowa opinia publiczna powinna być świadoma rywalizacji między wielkimi mocarstwami i jej konsekwencji dla globalnej stabilności.