Wybór Nowego Papieża: Konklawe w Watykanie

plotkosfera.pl 16 godzin temu

W środę, 29 marca, w Watykanie rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele katolickim – konklawe. Kardynałowie z całego świata zbiorą się w Kaplicy Sykstyńskiej, by wybrać nowego papieża. To trzecie konklawe w XXI wieku, a wśród 133 elektorów aż czterech pochodzi z Polski.

Ceremonia Wyboru

Ceremonia wyboru nowego papieża przyciąga uwagę nie tylko wiernych, ale też świata polityki i mediów. W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI.

Elektorzy

W obecnym konklawe udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów. Pracom konklawe będzie przewodniczyć dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin jako najstarszy pod względem nominacji kardynał-biskup uprawniony do udziału w wyborze papieża. Biskupa Rzymu wybiorą pochodzący z 71 państw kardynałowie, którzy nie ukończyli 80 lat. Około 80 proc. z nich to nominaci papieża Franciszka.

Kardynałowie z Polski

Z Polski będzie czterech kardynałów: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś. O godz. 10 w środę kardynałowie zgromadzą się w bazylice Świętego Piotra na mszy Pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża. Przewodniczyć jej będzie 91-letni dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

Ceremonia Wejścia na Konklawe

Następnie o godz. 16.30 rozpocznie się ceremonia wejścia na konklawe. Elektorzy wraz z osobami uczestniczącymi w pierwszej części inauguracji przejdą z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej w procesji, której towarzyszyć będzie pieśń „Veni Creator”, wzywająca pomocy Ducha Świętego. Elektorzy złożą przysięgę, przyrzekając dochować tajemnicy wyboru i skrupulatnie przestrzegać wszystkich przepisów.

Głosowanie

Do wyboru potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów; przy 133 elektorach jest to liczba 89. Kardynałowie pozostają w zamknięciu aż do czasu wyboru papieża, z przerwami na posiłki i nocleg w Domu Świętej Marty. W czasie konklawe elektorzy nie mogą oglądać telewizji, słuchać radia, czytać gazet, korzystać z mediów internetowych.

Technologia w Konklawe

Konklawe, choć organizowane zgodnie z widowiskowym, starym rytuałem, odbywa się też przy wykorzystaniu najnowszej technologii. Wokół Kaplicy Sykstyńskiej działać będą wojskowe zagłuszarki, blokujące funkcjonowanie wszelkiego takiego sprzętu. Kamery towarzyszą inauguracji wyboru papieża, czyli procesji i obrzędowi złożenia przez elektorów przysięgi na dochowanie tajemnicy.

Biały Dym

Gdy wybór zostanie dokonany, inne związki chemiczne dołożone do piecyka zabarwią dym na biało i w ten sposób tłumy zebrane na placu Świętego Piotra dowiedzą się, iż jest nowy papież. Białemu dymowi będzie towarzyszyć bicie w dzwony, aby rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące koloru dymu i zapobiec nieporozumieniom.

Nowy Papież

Po pewnym czasie od ukazania się białego dymu kardynał protodiakon pojawi się na balkonie bazyliki watykańskiej i oznajmi światu: „Annuntio vobis gaudium magnum – habemus papam” (ogłaszam wam wielką euforia – mamy papieża) i ogłosi jego imię. Następnie nowy papież pokaże się na balkonie i po raz pierwszy pozdrowi wiernych.

Idź do oryginalnego materiału