Najem okazjonalny to forma wynajmu mieszkania, w której właściciel ma większą ochronę w przypadku problemów z najemcą. Umożliwia szybsze odzyskanie lokalu w przypadku zaległości czynszowych lub odmowy opuszczenia go po zakończeniu umowy. Musi ona być sporządzona w formie pisemnej. Najemca ma obowiązek wskazać lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku eksmisji.
REKLAMA
Zobacz wideo
Umowa najmu okazjonalnego. To najkorzystniejsza opcja dla właściciela
Radca prawny Mateusz Biadała publikuje filmiki na TikToku pod nazwą @mecenas_biadala. Udziela w nich krótkich porad prawnych. Tym razem poruszył temat napiętych stosunków między właścicielem mieszkania a najemcą. - Możesz mieć problem z eksmisją lokatora, chyba iż masz ten jeden dokument - powiedział. Chodzi o notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Bardzo przydaje się w takich sytuacjach i przyspiesza całą procedurę, bez tradycyjnej sprawy o eksmisję.
- Najem okazjonalny to umowa zawierana na czas określony do 10 lat. Najemca składa notarialne oświadczenie, iż dobrowolnie opuści lokal po zakończeniu umowy. Dzięki temu właściciel nie musi prowadzić długotrwałej sprawy sądowej. Wystarczy doręczyć najemcy pisemne żądanie opróżnienia lokalu, a następnie złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu - wyjaśnił. Trzeba jednak pamiętać o zgłoszeniu takiej umowy do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od jej rozpoczęcia.
Najem okazjonalny - kto musi być u notariusza? Wcale nie właściciel
Notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji jest obowiązkowym elementem umowy najmu okazjonalnego. Potwierdza zgodę najemcy na opuszczenie lokalu w przypadku nieprzestrzegania warunków umowy. Dotyczy nie tylko problemów z wyprowadzką, ale także z zapłatą czynszu oraz innych należności. W kancelarii notarialnej osobiście musi stawić się tylko najemca. Wynajmujący nie musi być obecny u notariusza przy sporządzaniu tego oświadczenia. Strony powinny porozumieć się natomiast w zakresie kosztów. Rozsądnym rozwiązaniem jest rozdzielenie ich po połowie. Najczęściej płaci jednak właściciel mieszkania. Co sądzisz o umowie najmu okazjonalnego? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.