Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora promuje poprzez swoje działania postawę obywatelską, jaką jest m.in. udział w wyborach. o ile zatem masz w swoim otoczeniu seniora lub osobę niepełnosprawną, pomóż jej dostać się do lokalu wyborczego, aby mogła wziąć udział w niedzielnych wyborach (już 18 maja)- podwieź ich, odprowadź, weź pod rękę! Warto również pamiętać, iż seniorom oraz osobom niepełnosprawnym przysługują pewne prawa, mogące im ułatwić udział w II turze wyborów (która ma odbyć się 1 czerwca). W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak można pomóc seniorom spełnić ten obywatelski obowiązek.
Bezpłatny transport
Bezpłatny transport przysługuje osobom niepełnosprawnym oraz seniorom do i z lokalu wyborczego.
Transport zapewnia wójt, burmistrz lub prezydent gminy, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Wyborcom, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie podróżować, może towarzyszyć opiekun.
Zamiar skorzystania z prawa do transportu należy zgłosić wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi najpóźniej 5 dni przed dniem wyborów w II turze, która ma się odbyć 1 czerwca (czyli do 27 maja). Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie lub elektronicznie. Musi zawierać: imię, nazwisko, PESEL wyborcy i opiekuna, oznaczenie wyborów i miejsca zamieszkania/pobytu, nr telefonu lub adres e-mail wyborcy.
O godzinie transportu do lokalu wyborca otrzymuje informację najpóźniej w 3.dniu przed wyborami, czyli 29 maja.
Głosowanie korespondencyjne
Do głosowania korespondencyjnego mają prawo osoby posiadające:
- orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- całkowitej niezdolności do pracy,
- niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- zaliczeniu do I i II grupy inwalidów,
- osoby o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić komisarzowi wyborczemu najpóźniej w 10.dniu przed wyborami, czyli 22 maja. Można to zrobić ustnie, pisemnie (na papierze lub elektronicznie) lub telefonicznie. W zgłoszeniu należy umieścić swoje imię i nazwisko; PESEL, adres, na który należy wysłać pakiet wyborczy; kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. jeżeli chęć głosowania korespondencyjnego zgłaszamy ustnie, należy takie orzeczenie dostarczyć do urzędu gminy. W zgłoszeniu można również zażądać dołączenia nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Pakiet wyborczy powinien dotrzeć najpóźniej 6.dnia przed wyborami, czyli 26 maja. W jego skład wchodzą:
- koperta zwrotna,
- karta do głosowania,
- koperta do głosowania,
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,
- instrukcja głosowania,
- ewentualnie nakładka sporządzona w alfabecie Braille’a.
Wypełnioną kartę należy umieścić w kopercie z napisem “Koperta na kartę do głosowania” i ją zakleić. Następnie kartę, wraz z oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu, wkłada się do koperty zwrotnej z adresem obwodowej komisji wyborczej. Taki pakiet należy przekazać przedstawicielowi Poczty Polskiej, ewentualnie osobiście do obwodowej komisji wyborczej, podanej na kopercie.
Głosowanie przez pełnomocnika
Wyborca udziela pełnomocnictwa przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta bądź przed innym pracownikiem urzędu gminy, który jest upoważniony do sporządzania aktów pełnomocnictwa.
Aby sporządzić akt pełnomocnictwa, należy złożyć odpowiedni wniosek – do 9 dni przed dniem wyborów, czyli do 23 maja. Można to zrobić manualnie lub pisemnie (na papierze lub elektronicznie). Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę osoby wybranej na pełnomocnika oraz kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności (w przypadku, kiedy wyborca udzielający pełnomocnictwa nie będzie mieć ukończonych 60 lat do dnia wyborów).
Głosowanie osobiste anuluje udzielenie pełnomocnictwa.
