Kiedyś rybacka osada, dziś zaskakujący kurort. Nie musisz lecieć do włoskiego Rimini

gazeta.pl 7 godzin temu
Jastarnia to miejsce, które potrafi zaskoczyć choćby bywalców polskiego wybrzeża. Plaże z dwóch stron półwyspu, miękki piasek i orzeźwiający klimat to tylko początek atrakcji. W dodatku tłumów nie odstraszają tu choćby umiarkowane temperatury.
Gdy upały doskwierają w całym kraju, Jastarnia kusi umiarkowanym klimatem i spokojem. Położona na Półwyspie Helskim miejscowość oferuje nie tylko szerokie plaże, ale też atrakcje, które trudno znaleźć gdzie indziej. Od rejsów kutrem, przez kursy sportów wodnych, aż po historyczne szlaki – to miejsce dla wszystkich. Warto sprawdzić, czym jeszcze może zaskoczyć.


REKLAMA


Zobacz wideo Władysławowo i atrakcje dla turystów. Co oprócz plażowania?


Jastarnia: plaża dla wszystkich
Czym przyciąga turystów Jastarnia? Plaża jest niewątpliwym atutem tej niewielkiej miejscowości. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, iż z uwagi na położenie Jastarni plaże możemy znaleźć zarówno od strony otwartego morza, jak i od strony Zatoki Puckiej.
Plaże od strony morza są szersze, a żeby się na nie dostać, trzeba przejść przez las sosnowy. Nad morzem znaleźć można plaże strzeżone, a także plażę dla psów. Z uwagi na wiejące tutaj wiatry piasek na plażach Jastarni jest wyjątkowo miękki i czysty. Nic więc dziwnego, iż plaże w Jastarni przyciągają zarówno amatorów kąpieli słonecznych i morskich, jak i windsurferów. Warunki dla wszystkich są znakomite.


Jastarnia: atrakcje dla wczasowiczów
Czym, oprócz plaży, przyciąga turystów Jastarnia? Atrakcje turystyczne związane są przede wszystkim z lokalizacją kurortu. Z uwagi na położenie Jastarni warto skorzystać z możliwości rejsów prawdziwym kutrem rybackim. "Magdalena" pływa na trasie Jastarnia – Hel i warto przekonać się na własnej skórze, jak taki rejs kutrem rybackim wygląda. Jastarnia zachęca też do aktywnego wypoczynku nad wodą. Turyści mogą na przykład skorzystać z kursów żeglarskich, które pozwolą im na zdobycie patentu żeglarza jachtowego bądź jachtowego sternika morskiego. Równie atrakcyjne wydają się kursy motorowodne, natomiast najodważniejsi mogą skorzystać z kursów kitesurfingu i windsurfingu.


Na zdjęciu: Jastarnia/ Zatoka PuckaFot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl


jeżeli jednak sporty wodne nie są tym, co nas interesuje, Jastarnia może okazać się i dla nas bardzo atrakcyjnym miejscem. Na miłośników historii czeka Szlak Historii Militarnej. Obejmuje on miejsca, obiekty i wydarzenia związane z II wojną światową, w rejonie Kuźnicy, Jastarni i Juraty. Osią szlaku jest ścieżka rowerowa, prowadząca przez półwysep. Po drodze zobaczyć można m.in. Skansen Fortyfikacji, umiejscowiony na terenie Jastarni, gdzie znajdują się cztery schrony bojowe – pozostałości fortyfikacji zbudowanych w 1939 roku. Na szlaku znalazło się również miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni. Chodzi tu o wydarzenia z 14 września 1939 roku, kiedy to dywizjon trałowców stacjonujących w porcie w Jastarni stał się celem nalotu niemieckich bombowców nurkujących.
Jastarnia to jednak nie tylko wojenne wspomnienia. Na uwagę zasługuje jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w okresie letnim, muzeum Chata Rybacka. Muzeum oficjalnie otwarto w 1992 roku, a budynek pochodzi z 1881 roku. Najstarsze sprzęty rybackie w muzeum pochodzą z XV wieku. Atrakcję stanowi też ścieżka przyrodnicza Torfowe Kłyle. Jest trasą przede wszystkim pieszą (rowerem można pokonać jedynie jej początek) o długości 1,9 kilometra. Wyznaczono na niej i opisano trzy stanowiska: wieża widokowa (szuwary), brzeg Zatoki Puckiej i las dębowy (dąbrówka). Co ciekawe, w Jastarni znajduje się też najniższa latarnia morska na polskim wybrzeżu. Wzniesiona w 1950 roku konstrukcja ma zaledwie 13,5 metra wysokości i jest jedną z dwóch polskich latarń morskich całkowicie metalowych.
Pogoda: Jastarnia nie straszy upałami
A jaka jest w Jastarni pogoda? Jastarnia na wakacje wydaje się i pod tym względem doskonałym wyborem, a to dlatego, iż gdy reszta kraju walczy z reguły z upałami, w Jastarni nie jest przesadnie gorąco. Czerwiec jest wręcz dość chłodny, jak na nasze polskie warunki, temperatury w ciągu dnia z reguły wzrastają do 16 stopni Celsjusza, w nocy oscylują wokół 13 stopni Celsjusza. Jest jednak dość pogodnie, średnio zaledwie przez 11 dni można spodziewać się ewentualnych opadów deszczu. W lipcu temperatury w ciągu dnia wzrastają do 19 stopni Celsjusza, w nocy spadają do 16 stopni Celsjusza. Słonecznie jest zwykle przez 20 dni w miesiącu. Najcieplej w Jastarni jest w sierpniu, choć przez cały czas mówimy o umiarkowanych temperaturach: w ciągu dnia termometry wskazują 20, a w nocy 16 stopni Celsjusza.


Jastarnia: noclegi
Co jeszcze oferuje turystom Jastarnia? Noclegi są bardzo zróżnicowane i dostępne przez cały rok. Wybierając hotele w Jastarni, turyści mogą liczyć na wypełniony czas choćby wówczas, gdy pogoda nie dopisze. Popularnością cieszą się też ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty, a także kwatery i pokoje gościnne. Niektórzy preferują apartamenty, największym zainteresowaniem jednak cieszą się domki, których jest w Jastarni duży wybór. Z całą pewnością każdy znajdzie dogodną ofertę dla siebie.
Idź do oryginalnego materiału