Nie wyłączasz telefonu w samolocie? Piloci postawili sprawę jasno. To może się stać

gazeta.pl 8 godzin temu
Jednymi z pierwszych słów kierowanych przez obsługę do pasażerów lotu jest prośba o wyłączenie urządzeń mobilnych lub przestawienie ich w tryb samolotowy. Nie każdy jednak bierze sobie polecenie do serca. Co się stanie, jeżeli tego nie zrobią? - Absolutnie nic - przekonuje pilot.
Przed startem samolotu urządzenia najlepiej wyłączyć lub przełączyć w tzw. tryb samolotowy, kiedy to niemożliwe jest wykonywanie i odbieranie połączeń czy przeglądanie internetu. Można za to słuchać pobranej wcześniej muzyki albo obejrzeć ściągnięty film. Wiele osób zastanawia się jednak, czy faktycznie trzeba to robić.


REKLAMA


Zobacz wideo Samolot lądował na boisku! Chwile grozy


Co grozi za nie włączenie trybu samolotowego? "Samolot nie spadnie z nieba"
Teorii dotyczących obowiązku wyłączania telefonu podczas lotu jest wiele, z czego najczęściej powtarzane dotyczą możliwości zakłócenia działania urządzeń na pokładzie. To w rezultacie miałoby doprowadzić do poważnej awarii. Tymczasem prawda okazuje się nieco inna. Co się stanie? - Absolutnie nic - powiedział w rozmowie z portalem travelandleisure.com Gary Coxe, pilot, który na swoim koncie ma 7 tys. godzin spędzonych w powietrzu, w tym również w odrzutowcach i helikopterach.


Podobnego zdania jest także pilot i weteran amerykańskiej armii, który pod koniec 2024 roku opublikował na ten temat film na TikToku. - Nie, samolot nie spadnie z nieba i nie zakłócisz systemów pokładowych - uspokoił. Dodał jednak, iż takie zachowanie może nieść za sobą kłopotliwe konsekwencje, jednak nie tak drastyczne, jak mogłoby się zdawać. - Możesz zakłócać pracę słuchawek w kokpicie - wytłumaczył. Wystarczy, iż do prośby o wyłączenie telefonów nie zastosuje się 3-4 pasażerów, by mogło do tego dojść.


Czy do samolotu trzeba wyłączyć telefon? Lepiej nie ryzykować
Specjalista zdradził, iż w trakcie lotu piloci mają ograniczoną widoczność. Szczególnie kłopotliwe jest to podczas startu i lądowania, dlatego korzystają wtedy z informacji przekazywanych im przez osoby pracujące w wieży kontroli lotów. Zakłócenia mogą sprawić, iż łączność będzie gorsza. Co prawda, wciąż będą słyszeć, jednak mniej wyraźnie. Autor nagrania porównał ten efekt do irytacji spowodowanej bzyczeniem komara. Jak informuje portal nypost.com, z tego powodu wielu ekspertów uważa, iż choć skutki zostawienia włączonego telefonu nie są katastrofalne, to i tak warto go wyłączyć - z uprzejmości i ostrożności. Wyłączasz telefon podczas lotu? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału