„The Economist”: Samotne podróże nową modą wśród młodych

news.5v.pl 8 godzin temu

Interia współpracuje z czołowymi redakcjami na świecie. Brytyjski „The Economist”, z którego pochodzi poniższy artykuł, ukazuje się nieprzerwanie od 1843 r. i należy do najpopularniejszych na świecie magazynów poświęconych tematyce politycznej i biznesowej. Ma opinię jednego z bardziej wpływowych tytułów prasowych na świecie. Tygodnik od samego początku niezmiennie trzyma się liberalnego kursu.

Śmiała młodzież od dawna wyruszała za granicę w poszukiwaniu oświecenia i nowych wrażeń. W 1608 roku Thomas Coryat, Anglik nazywany niekiedy „pierwszym backpackerem na świecie”, wyruszył w swoją Grand Tour (typ podróży, w jaką wyruszali młodzi arystokraci i intelektualiści europejscy, w celu dokształcenia się, poszerzenia horyzontów, wyrobienia gustu artystycznego i nabrania dobrych manier – red.) po Europie. Bez kompanii przyjaciół i pieszo, Coryat odkrył zagraniczne przysmaki („żaby używane do jedzenia”) oraz nowinki technologiczne („widelec używany do jedzenia”).

Cztery wieki później podróżnicy poruszają się szybciej i dalej niż Coryat, ponieważ tanie loty i telefony komórkowe uczyniły wszystko łatwiejszym. Coraz bardziej popularne stają się również samotne podróże.

Podróże. Dlaczego coraz częściej lubimy wyjeżdżać sami?


W ciągu ostatniej dekady ponad dwukrotnie częściej wyszukiwana jest w Google fraza „podróż w pojedynkę”. W Wielkiej Brytanii udział samotnych podróżników na tle wszystkich wczasowiczów wzrósł niemal trzykrotnie – z 6 proc. w 2011 roku do 17 proc. w 2024 roku – wynika z danych Stowarzyszenia Brytyjskich Agentów Podróży.

Dlaczego tak wiele osób podróżuje samotnie? Podobnie jak Grand Tours stały się obrzędem przejścia dla młodych szlachciców, we współczesnym podróżowaniu solo nie chodzi o odkrywanie odległych miejsc, ale raczej o odkrywanie samego siebie.

Hotelarski gigant Hilton nazywa ten trend „me-mooning” – w przeciwieństwie do „honeymooning” (ang. spędzanie miesiąca miodowego – red.). Blogerzy podróżniczy potwierdzają: na białych plażach Bali czy Belize możesz „stać się prawdziwszą wersją siebie”.

Ci, którzy nie szukają siebie, szukają przygody. Ludzie „podróżują nie po to, aby gdzieś pojechać, ale po to, żeby jechać w ogóle” – mawiał Robert Louis Stevenson, autor „Wyspy skarbów”. Samotni podróżnicy często opisują dreszczyk emocji towarzyszący robieniu tego, czego chcą, wtedy, kiedy mają na to ochotę. Badania wykazały, iż celowa samotność, w przeciwieństwie do innych form osamotnienia, może zwiększyć nasz dobrostan.

Samotne podróżowanie. Nowa moda wśród zetek i milenialsów


Wielu – zamiast spędzać czas z przyjaciółmi – podróżuje samotnie, aby poznać nowych znajomych i kochanków. Izolacja spowodowana pandemią sprawiła, iż ludzie stali się również „bardziej otwarci” na podróżowanie z obcymi – mówi Lee Thompson z biura podróży Flash Pack. Firma, która używa sloganu „przyjedź samotnie, wyjedź z przyjaciółmi”, w tej chwili przyjmuje dwa razy więcej rezerwacji niż przed czasami covidu.

Podróże szczególnie upodobali sobie milenialsi i pokolenie Z, którzywydają na ten cel większą część swoich dochodów niż ich starsi rówieśnicy – odnotowuje firma doradcza McKinsey. Wielu młodych odkłada na później małżeństwo i posiadanie dzieci, dzięki czemu mogą swobodnie podróżować, kiedy tylko chcą. Do samotnych wycieczek zachęcają również tiktokowi influencerzy: „Przestań czekać na kogoś, kto do ciebie dołączy”.

Mantra ta trafia w szczególności do kobiet – według jednego z szacunków to one stanowią aż 84 proc. podróżujących solo. W ubiegłym stuleciu książki o dobrych manierach ostrzegały panie przed podróżowaniem bez „męskiego opiekuna”. w tej chwili wiele kobiet twierdzi, iż nie boi się podróżować w pojedynkę (choć porady dotyczące bezpieczeństwa są łatwo dostępne w internecie). Tak jak Coryat 400 lat temu, wiele kobiet ma dziś zarówno środki, jak czas, aby podążać tam, gdzie poniesie je ciekawość.

Tekst przetłumaczony z „The Economist”© The Economist Newspaper Limited, London, 2025

Tłumaczenie: Nina Nowakowska

Tytuł, śródtytuły, lead oraz skróty pochodzą od redakcji


Podróż pociągiemINTERIA.PL


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału