
Na terenie gminy Giby znajduje się w tej chwili 27 sołectw. Najstarsze wsie to wspomniane Pomorze, a także Pogorzelec, Wierśnie, Frącki, Głęboki Bród czy Sarnetki. W tej ostatniej wsi znajduje się izba pamięci z ciekawymi pamiątkami, do której warto zajrzeć. Z Sarnetkami wiąże się też zabawna historia. Otóż pod koniec lat 50. XX wieku jeden z mieszkańców wygrał znaczną sumę w totolotka. Był to młody mężczyzna, którego euforia była tak wielka, iż postanowił to uczcić wspólnie z sąsiadami. Nie dość, iż wyprawił zabawę dla całej wsi, to jeszcze kupił po motocyklu sobie i koledze. Przerażeni jego szerokim gestem rodzice namówili go, żeby przynajmniej kupił sobie dom, zanim wszystko wyda. Tak się stało, a dom stoi we wsi do dziś.
Jak wspominają mieszkańcy, niewielki domek kupiła sobie po wojnie także inna mieszkanka gminy Giby. Tym razem jednak pieniądze pochodziły nie z wygranej, a dzięki darom z „unry” (United Nations Relief and Rehabilitation Administration – organizacja międzynarodowa utworzona w celu udzielenia pomocy obszarom wyzwolonym w Europie i Azji po zakończeniu II wojny światowej). Kobieta dostała futerko, które okazało się niezwykle cenne. Po jego sprzedaży wystarczyło pieniędzy na kupno własnego lokum.
Współcześnie gmina Giby to prawdziwy raj dla turystów. Są tu trzy jeziora – Pomorze, Zelwa i Gieret, rzeka Marycha i Puszcza Augustowska, co sprzyja turystyce wodnej i pieszo-rowerowej. Są także liczne kwatery agroturystyczne i sklepik oferujący wędzone ryby z okolicznych jezior oraz liczne lokalne przysmaki. W funkcjonującym tu ośrodku turystycznym można wypocząć w domkach wykonanym tradycyjną metodą – z gliny i słomy. Jak zapewniają właściciele, to jedyna w Polsce wioska glinianych, okrągłych domków.
Źródła: „Giby. Nasza historia” przewodnik wydany przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe; giby.pl, grodziskajacwiezy.pl
Julia Szypulska
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk
Źródło: Urząd Marszałkowski