Małe i średnie przedsiębiorstwa to filar polskiej gospodarki, ale ich rozwój często hamowany jest przez ograniczenia finansowe. Właśnie dlatego tak cenne są formy wsparcia, które umożliwiają dostęp do nowoczesnych usług i infrastruktury bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów. Jedną z takich możliwości jest pomoc de minimis, z której mogą korzystać firmy współpracujące z Wrocławskim Parkiem Technologicznym.
Pomoc de minimis to szczególna forma wsparcia publicznego, którego zasady określa Komisja Europejska. Może być ono udzielane przedsiębiorcom w uproszczonym trybie – bez konieczności zatwierdzania przez Komisję, o ile jego łączna wartość nie przekracza 300 tys. euro brutto w ciągu trzech kolejnych lat. Choć formalnie to niewielka kwota w skali makroekonomicznej, w praktyce może stanowić dla wielu firm najważniejszy impuls do rozwoju.
– Pomoc de minimis może mieć różną formę. Przedsiębiorca może ją uzyskać w formie dofinansowań na szkolenia, wsparcie płynności finansowej poprzez gwarancje kredytowe czy dotacji na inwestycje – tłumaczy Dominik Marzec, dyrektor ds. wspierania przedsiębiorczości w WPT.
WPT udziela pomocy de minimis w ramach trzech programów, których celem jest wspieranie innowacyjności, transformacji cyfrowej oraz badań i rozwoju. Przedsiębiorcy mogą korzystać z usług doradczych, laboratoriów, inkubatorów czy linii technologicznej/zakładu doświadczalnego – na warunkach znacznie korzystniejszych niż rynkowe.
Dla firm z branży life-science Park realizuje projekt w ramach działania 5.1 POIG, skierowany do członków klastra NUTRIBIOMED. Umożliwia on m.in. prowadzenie pilotażowych produkcji w skali technicznej, analiz i testów w Zakładzie Doświadczalnym, co pozwala firmom opracowywać i wdrażać nowe technologie w obszarze biotechnologii i przetwórstwa żywności.
Drugi projekt, realizowany w ramach działania 5.3 POIG („Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do Innopolis Wrocław”), pozwala na korzystanie z usług badawczo-rozwojowych, najmu laboratoriów i infrastruktury technicznej dla firm prowadzących działalność innowacyjną. Dzięki pomocy de minimis przedsiębiorcy zyskują dostęp do zasobów, które w innych warunkach mogłyby być poza ich zasięgiem.
Trzecia ścieżka wsparcia to program „WRO4digITal European Digital Innovation Hub Wrocław”, realizowany w ramach działania 2.22 FENG. Przedsiębiorcy mogą tu bezpłatnie korzystać z usług doradczych, szkoleń oraz specjalistycznego zaplecza technologicznego.
Więcej na stronie WPT.