Poznań centrum europejskiej debaty o przyszłości wsi – trwa Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi

codziennypoznan.pl 6 godzin temu

Kongres, organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do miasta przyjechali ministrowie rolnictwa z kilku państw europejskich – m.in. Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii – a także przedstawiciele wszystkich polskich województw, instytucji unijnych i organizacji pozarządowych.

Każdy dzień wydarzenia poświęcony jest innemu wymiarowi rozwoju wsi. W czwartek uczestnicy skupili się na doświadczeniach Wielkopolski, w piątek – na perspektywie europejskiej, a sobota poświęcona będzie polskim działaniom i inicjatywom. Uroczystego otwarcia „Dnia Europy” dokonał Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

– „Obszary wiejskie są integralną częścią debaty o przyszłości Europy. Mimo dotychczasowych sukcesów przez cały czas mamy ogromne potrzeby, zwłaszcza w zakresie infrastruktury i inwestycji komunalnych” – mówił marszałek, przypominając, iż w latach 2007–2020 Wielkopolska zainwestowała ponad 2 miliardy złotych w rozwój wsi, dzięki czemu powstały setki kilometrów dróg, wodociągów, kanalizacji oraz obiektów użyteczności publicznej.

Marszałek zaznaczył, iż nowa unijna perspektywa finansowa wprowadza zmiany w systemie wsparcia, które wymagają większego zaangażowania lokalnych grup działania. W samej Wielkopolsce do ich dyspozycji trafiło już 50 milionów euro, a cały region dysponuje kwotą 78 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Głos zabrał również minister rolnictwa Czesław Siekierski, który przypomniał, iż Polska już od 21 lat jest członkiem Unii Europejskiej.

– Nasze rolnictwo osiągnęło imponującą pozycję, korzystając z narzędzi wspólnej polityki rolnej. To sukces, który wymaga jednak dalszej odpowiedzialnej polityki i inwestycji – podkreślił.

O nowych wyzwaniach mówił także unijny komisarz ds. rolnictwa i żywności Christophe Hansen. W jego opinii konieczne jest zintegrowane podejście do bezpieczeństwa – zarówno żywnościowego, jak i energetycznego – w którym wieś może odegrać istotną rolę, m.in. jako zaplecze dla zielonej transformacji energetycznej.

Kongres to nie tylko przestrzeń eksperckich debat. Równolegle na terenie MTP odbywa się otwarta wystawa EXPO, na którą zapraszani są mieszkańcy Poznania i regionu. Wśród atrakcji znajdują się stoiska z produktami lokalnymi i rękodziełem, degustacje potraw regionalnych, warsztaty rzemiosła ludowego, występy zespołów folklorystycznych oraz pokazy kulinarne znanych polskich szefów kuchni.

Finałem wydarzenia będzie sobotni „Dzień Polski”, w którym wezmą udział przedstawiciele rządu i samorządów z całego kraju. W programie przewidziano m.in. prezentacje dobrych praktyk oraz dalsze rozmowy o strategiach rozwoju polskiej wsi w kontekście unijnym.

Idź do oryginalnego materiału