Sto lat temu urodził się Ignacy Bieniek

beskidzka24.pl 3 godzin temu

Najchętniej malował pejzaże i portrety, a najczęściej posługiwał się techniką olejną. Jednak jego najbardziej znanym dziełem była mozaika wykonana na murze fabrycznym Zakładów Przemysłu Wełnianego „Welux”. Dziś, 14 maja, mija 100 lat od urodzin Ignacego Bieńka – jednego z najbardziej znanych bielskich artystów.

Urodził się w 1925 roku w Bystrej Krakowskiej. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1954 roku wyjechał na Ziemie Odzyskane, gdzie w Zielonej Górze zainicjował powołanie oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1960 roku wrócił do Bielska-Białej. Podjął pracę jako plastyk w Zakładach Przemysłu Wełnianego „Welux”. Zajmował się tutaj między innymi kompleksowym wystrojem zakładowych wnętrz. W 1961 roku został współzałożycielem działającej około trzydziestu lat artystycznej Grupy Beskid.

Był mistrzem malarstwa sztalugowego, rzeźbiarzem, grafikiem, rysownikiem, projektantem sztuki użytkowej. Tworzył i wykonywał między innymi projekty medali i mozaik. Malował figuratywne ekspresyjne kompozycje, które odzwierciedlały jego emocje. Posługiwał się szerokimi syntetycznymi plamami koloru i szorstką fakturą, pospiesznie nakładaną farbą. Często podejmował tematykę ludową i regionalną, malując przebierańców, diabły czy strachy na wróble. Na jego płótnach często pojawiały się także lasy, kapliczki, kościółki, zagrody, młyny czy pasieki.

Ignacy Bieniek był także twórcą pierwszych w Bielsku-Białej happeningów i akcji malarskich. Brał udział w licznych wystawach i plenerach, był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach, instytucjach i placówkach kulturalnych.

W latach 1966–1969 na ścianie tkalni „Weluksu” przy ul. Leszczyńskiej stworzył monumentalną mozaikę „Tysiąc lat Państwa Polskiego”, przedstawiającą historyczne dzieje Bielska-Białej. Mozaika wykonana została z wielu różnorodnych elementów, takich jak szkło, metal, kamienie czy odpady ceramiczne. Dzieło przetrwało 31 lat. Zostało zniszczone w 2000 r. przez firmę remontowo-budowlaną przygotowującą grunt pod budowę znajdującego się w tej chwili w tym miejscu Centrum Handlowego „Gemini”.

Ignacy Bieniek cieszył się wśród artystów amatorów wielkim szacunkiem. Był dla nich zarówno mentorem, jak i bratnią duszą, kompanem. Jego przyjaciele podkreślali, iż – choć był twórcą profesjonalnym, prawdziwym mistrzem – nigdy się nie wywyższał. Sam Bieniek mówił o sobie: „Jestem góralem, sobą! Maluję niepokoje swojego serca, miłość do tego, co kocham od lat dziecięcych”. Artysta zmarł w 1993 roku we Wrocławiu.

Obecnie w bielskiej Galerii PPP przy ul. Rynek 27 trwa wystawa „Ignacy Bieniek. Urodzony przed 100 laty”. Można ją oglądać do 23 maja od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16.00.

Idź do oryginalnego materiału