Gdańska Twierdzy Wisłoujście ma szanse zdobyć aż dwa laury w prestiżowym konkursie Sybilla. Może być wyróżniona w kategorii Konserwacja i zdobyć nagrodę publiczności.
Od ponad czterech dekad nagrody i wyróżnienia przyznawane w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla stanowią najważniejszą formę uznania dla osiągnięć w polskim muzealnictwie. Wśród 18 projektów nominowanych w tegorocznej edycji znalazła się rewaloryzacja Twierdzy Wisłoujście. Gdańska fortyfikacja może zwyciężyć w kategorii Konserwacja i zdobyć nagrodę publiczności.
– Muzeum Gdańska po ubiegłorocznym sukcesie wystawy czasowej „Wolę o tym nie mówić” ma ponownie szansę na najwyższe wyróżnienie w branży muzealnej – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Tym razem docenione mogą zostać wieloletnie prace konserwatorskie i adaptacyjne prowadzone w jedynej polskiej nowożytnej fortyfikacji morskiej uznanej za Pomnik Historii RP.
W sześciu kategoriach konkursowych nominowano 18 instytucji muzealnych. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 5 czerwca podczas gali finałowej w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
W oczekiwaniu na ogłoszenie decyzji jury 45. konkursu Sybilla, głos mogą zabrać internauci. Głosowanie trwa do 30 maja do godz. 22.00. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki frazę: 45. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Nie zwlekaj, zagłosuj na Twierdzę Wisłoujście!
Co zrobiono dotychczas w twierdzy? Renowację przeprowadzono z poszanowaniem dla oryginalnych przekształceń obiektu. Podczas prac konserwatorsko-budowlanych w Forcie Carré zachowano i wyeksponowano historyczne detale architektoniczne. Na podstawie badań naukowych zrekonstruowano wybrane elementy wystroju. Nieużytkowane wcześniej przestrzenie zaadaptowano na cele ekspozycyjne. Udostępniono Koszary Napoleońskie.
Po tych wszystkich zmianach można zwiedzać Twierdzę Wisłoujście przez cały rok, a nie tylko jak dotąd sezonowo i odkrywać jej złożoną historię. Mamy szansę nie tylko oglądać nowe wystawy, ale także zwiedzać fortyfikacje w okularach VR. O tym, który okres historyczny przemierzymy w wirtualnej rzeczywistości, decydujemy sami.
Najważniejsze prace konserwacyjne
• Na wieńcu twierdzy zrekonstruowano historyczne zadaszenie nad tarasem strzelniczym, odkryto relikt artyleryjski i pierwotną posadzkę. Odtworzono przejazd w kształcie litery „Y” i historyczne czerwone wrota. Usunięto współczesne ścianki działowe.
• Na wieży/latarnii wykonano konserwację ceglanych murów i tynków, zrekonstruowano tablicę inskrypcyjną z datą 1721 oraz portal z boniowaniem i drzwiami.
• W kamieniczkach zaaranżowano historyczną kuchnię z odtworzonym piecem i oryginalną posadzką. Zrekonstruowano elewację i stolarkę okienną z XVII w. Odtworzono bieg schodów na wały, co umożliwiło wytyczenie nowej trasy zwiedzania.
• Na dwóch bastionach przeprowadzono kompleksowe prace konstrukcyjne i konserwatorskie, odsłonięto ceramiczne posadzki i zrekonstruowano kraty. Przygotowano schronienie dla nietoperzy, pozostawiając część szczelin bez uzupełnień.