„Matka udawała chorą, by odkryć, które z dzieci naprawdę ją kocha. Wynik okazał się zaskakujący”

polregion.pl 2 dni temu

Gdy wczesnym rankiem zadzwonił telefon, Kinga ledwie zorientowała się, czy to jeszcze sen, czy już rzeczywistość. Na wyświetlaczu migotało słowo „Mama”. Sen natychmiast zniknął. Głos matki brzmiał dziwnie pogodnie:

– Śpisz, leniucha? A ja już ciasto wsadziłam do piekarnika. Jutro zapraszam – ciebie i Wojtka. Musimy pogadać. Nie, nie o ogródku. O testament! Nie chcę, żebyście po mojej śmierci darli koty o dom i pieniądze. Przyjeżdżajcie oboje, bez wymówek!

Kinga zdrętwiała. Testament? Pogrzeb? Co się dzieje? Ale matka mówiła z taką stanowczością, iż dyskusja nie wchodziła w grę.

Tymczasem Barbara Nowak, mama Kingi i Wojtka, siedziała przy stole, poprawiając wełniany szal. Obok niej trzęsła się sąsiadka Jadzia, z niepokojem w oczach:

– Basieńko, chorujesz? Po co te ponure rozmowy? Boję się…

– Nie martw się, Jadziu – odparła Barbara. – Chcę tylko zobaczyć dzieci. Rok się nie widzieliśmy. Każde sobie rzepkę skrobie. A jeżeli jutro mnie zabraknie, kto im wszystko wytłumaczy? A przy okazji… sprawdzę, jak naprawdę o mnie dbają.

Po tych słowach Barbara zamknęła drzwi za sąsiadką i poszła odpocząć. Jutro miał być istotny dzień.

Ranek był szary, jakby dostrojony do jej planu. Sprzątnęła dom, nałożyła starą sukienkę, umyła się i usiadła w fotelu, wstrzymując oddech. Po godzinie ktoś zapukał.

Pierwsza wpadła Kinga – spocona, zaniepokojona.

– Mamo! Co się stało? Źle się czujesz? O co chodzi z testamentem? – krzyczała, rzucając się w jej stronę.

Za nią, spokojniejszy, wszedł Wojtek.

– Przestraszyłaś nas, matka. Już się pakujesz? Może jeszcze za wcześnie?

– Usiądźcie przy stole, dzieci – powiedziała Barbara spokojnie. – I zawołajcie swoje połówki. Ewa, Krzysiu, wchodźcie, nie wstydźcie się.

Gdy wszyscy zasiedli, zaczęła mówić.

– Słuchajcie i nie przerywajcie. Ważne, żebyście usłyszeli. Starość to nie radość, a ja żyję sama. Choroba nie pyta, kiedy przyjść. Dlatego postanowiłam powiedzieć, póki mogę. Ale najpierw – pomóżcie starej kobiecie. Kto, jeżeli nie rodzina? Drewno porąbać, obiad ugotować…

Kinga i Ewa skinęły głowami i zabrały się do roboty. Barbara obserwowała: ciasto kleiło się do palców, ziemniaki były grubo krojone, garnki brzęczały. *Miejscy niezdary*, pomyślała z goryczą, ale głośno nie skrytykowała. Nie o to chodziło.

Gdy stół był nakryty i wszyscy najedzeni, poprosiła Ewę i Krzyśka, by wyszli – została sama z dziećmi.

– Teraz słuchajcie uważnie. Dom, w którym się wychowaliście, zapisuję Jadzi, sąsiadce. Ona tu jest, pomoże, gdy coś się stanie. Wojtek, dostaniesz szopę i narzędzia. Rób z nimi, co chcesz. A tobie, Kinga, zostawiam oszczędności. Odkładałam emeryturę, ledwie wydając grosz.

W pokoju zapadła ciężka cisza.

– Dom… obcej kobiecie? – Wojtek w końcu się odezwał. – Poważnie?

– A dlaczego nie? Rok mnie nie odwiedziliście. Jadzia przychodzi codziennie. A ty, Wojtku, nie zaprosiłeś mnie na swój ślub – wstydziłeś się wiejskiej matki? A ty, Kinga, od twojego drugiego ślubu z Krzyśkiem w ogóle mnie nie widziałam. I wtedy też się obraziłaś, pamiętasz? Gdy powiedziałam, iż Paweł nie jest dla ciebie. Miałam rację…

– Mamo, nie… – szepnęła Kinga.

– Źle się czuję. Pójdę się położyć. – Barbara westchnęła i zamknęła drzwi do sypialni.

Na zewnątrz wybuchła kłótnia.

– To przez ciebie! – syczał Wojtek. – Mogłaś odwiedzać matkę! Teraz Jadzia dostanie dom!

– Akurat! Ja pracuję od rana do nocy! A ty z Ewą co robicie? Ona przecież siedzi w domu, mogła pomagać!

Krzyczeli, przekrzykiwali się. Barbara słuchała, siedząc w fotelu i patrząc przez okno. Łzy zasłaniały jej wzrok. Gdzie są te dzieci, które biegały boso po podwórku w wakacje? Gdzie ich troska, dobroć?

Gdy wrócili do domu, nie leżała już – siedziała wyprostowana, opanowana, tylko oczy zdradzały emocje.

– Mamo, co z tobą? Źle ci? – zaczął Wojtek.

– Już lepiej – odparła cicho.

Idź do oryginalnego materiału