Noc Muzeów 2025 w Olsztynku – „Szyfry Kultury” w magicznej scenerii skansenu

olsztynnews.com.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Noc Muzeów 2025 w Olsztynku – „Szyfry Kultury” w magicznej scenerii skansenu / Noc muzeów Skansen Olsztynek


Już w sobotę, 17 maja, Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na wyjątkową odsłonę Nocy Muzeów 2025 pod hasłem „Szyfry Kultury”. W godzinach 18:30–21:00 odwiedzający zanurzą się w świat pełen zagadek, dawnych opowieści, symboliki i muzyki – a wszystko to w niezwykłej atmosferze warmińsko-mazurskiego skansenu.

Skansen pełen tajemnic

Główną atrakcją wieczoru będzie quest „Skansen Tajemnic” – interaktywna gra terenowa, w której uczestnicy będą rozwiązywać łamigłówki, spotykać historyczne postacie i odkrywać sekrety dawnych czasów. Na najlepszych poszukiwaczy czekają nagrody! Organizatorzy przypominają: warto zabrać ze sobą długopis lub ołówek!

Dla najmłodszych przygotowano specjalny kącik zabaw – „Zgaduj-zgadula na ludowo” – z tradycyjnymi łamigłówkami i aktywnościami (plac przed biurem). Zajęcia odbędą się w dwóch turach: 18:45–19:05 i 19:50–20:10.

Opowieści pełne znaczeń

Wieczór w Karczmie z Małszewa wypełnią dwie fascynujące opowieści:

Gabriela Semenowicz opowie o dawnych tkaninach i ich ukrytych znaczeniach w prelekcji „Tajemnice między nićmi” (godz. 18:45 i 19:50).

Dr Bogdan Radzicki przybliży symbolikę towarzyszy warmińskich świętych w prelekcji „Smoki, psy i anioły” (godz. 19:10 i 20:20).

Muzyczne zakończenie

Na finał wieczoru, w zabytkowym kościele z Rychnowa, zabrzmi nastrojowy koncert w wykonaniu Warmińsko-Mazurskiego Kwartetu Smyczkowego oraz Magdaleny Kozakiewicz – artystki związanej z Filharmonią im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie (21:15–22:00).

Smaki i aromaty tradycji

Podczas wydarzenia czynne będą:

  • Pijalnia Ziół – idealne miejsce na chwilę odpoczynku przy lemoniadzie, naparach i domowych ciastach.
  • Karczma – serwująca tradycyjne, regionalne potrawy – doskonała okazja, by połączyć kulturę z kulinarną podróżą po Warmii i Mazurach.

Wstęp wolny!

Idź do oryginalnego materiału